Papież: jedności nie tworzy się przy biurku, ale na drodze braterstwa

Papież Franciszek przyjął dziś w Watykanie delegację młodych mnichów i księży należących do prawosławnych Kościołów wschodnich. Ojciec Święty podkreślił, że jedność chrześcijan, będąca życzeniem Chrystusa, nie może polegać na uniformizacji. Ma być raczej harmonią w różnorodności charyzmatów, które otrzymujemy od Ducha Świętego.

Nawiązując do niedzielnej uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Papież zaznaczył, że jedność pomiędzy Kościołami jest przede wszystkim darem, a nie wyłącznie efektem naszych prac i działań dyplomatycznych. „To nie projekt, który może powstać przy biurku, ale wspólna droga, którą Duch Święty rozpoczął w czasie Pięćdziesiątnicy” – powiedział Papież Franciszek.

„Jej budowanie wymaga czasu, jedność bowiem wzrasta w dzieleniu się, krok po kroku, we wspólnej gotowości do przyjmowania radości i trudów podróży, w niespodziankach, które pojawiają się po drodze. Św. Ireneusz, którego niedawno ogłosiłem «Doktorem Jedności», mówi, że Kościół to «karawana braci». W tej karawanie wzrasta i dojrzewa jedność, która – taki jest Boży styl – nie przychodzi jako spadający z nieba cud, ale jest owocem cierpliwej i wytrwałej wspólnej podróży – powiedział Papież. – Jedność nie jest celem samym w sobie, ale ma służyć misji. Jezus mówi, że mamy być jedno, aby świat uwierzył. Kościół narodził się jako wspólnota misyjna właśnie w dniu Pięćdziesiątnicy. Świat cały czas czeka na poznanie Ewangelii miłości, wolności i pokoju, o której mamy świadczyć razem, a nie przeciwko sobie lub daleko od siebie.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10