Czekając na wydanie Niedzielnika na rok A, Wydawnictwo W drodze oddaje w ręce czytelników dodatkowy tom – Niedzielnik*. Komentarze do czytań na uroczystości. Jest to zbiór komentarzy Adama Szustaka OP do czytań liturgicznych nie na niedziele, ale na uroczystości, które Kościół katolicki świętuje co roku. Oprócz oryginalnych interpretacji poszczególnych fragmentów Biblii Niedzielnik* zawiera także konkretne wskazówki, jak usłyszane Słowo przełożyć na życie codzienne.
Adam Szustak OP napisał we Wstępie: „Co roku wracają do nas te same wspomnienia, obchodzimy te same święta, uroczystości, rocznice, aż chciałoby się, żeby w końcu pojawiło się urozmaicenie, jakaś nowość, coś, co przerwałoby monotonię. Pamiętam, z jaką ekscytacją i z poczuciem, że dzieje się coś wyjątkowego, wiązało się pierwsze w moim życiu świadome przeżywanie Triduum Paschalnego, natomiast po kilkudziesięciu latach od tego wydarzenia często pozostaje we mnie już niestety tylko trud powtarzania tych samych gestów, słów i rytuałów, bierne uczestnictwo pozbawione życia i świeżości”.
I dodał: „Od początku świata jednak Bóg zapraszał człowieka do swoistego cyklu powtórzeń – tak było ze świętami żydowskimi, tak dzisiaj dzieje się w Kościele. Musi więc być w tym mądrość, jakaś łaska przewidziana przez Pana, ukryta przez Niego w monotonii i powtarzalności. Dowodem na to, że Bóg, dając okazje do świętowania, którymi niewątpliwie są tajemnice wiary obchodzone podczas uroczystości roku kościelnego, związał się z nami niezwykłą obietnicą, jest fragment u proroka Izajasza: Jeśli powściągniesz twe nogi od przekraczania szabatu, żeby w dzień mój święty spraw swych nie załatwiać, jeśli nazwiesz szabat rozkoszą, a święty dzień Pana – czcigodnym, jeśli go uszanujesz (…), tak by nie przeprowadzać swej woli ani nie omawiać spraw swoich, wtedy znajdziesz twą rozkosz w Panu* (Iz 58,13–14). Tak! Jeśli pozwolimy, by coroczne wspominanie i przeżywanie na nowo dzieł Boga porządkowało nasze życie i wyznaczało jego kierunek, szybko odnajdziemy pokój i szczęście – nie gdzie indziej, tylko w Bogu!”.
Ten dodatek na uroczystości, podobnie jak poprzednie tomy serii, charakteryzuje się stałym układem każdego rozdziału, na który składają się: I i II czytanie, Ewangelia oraz komentarz w postaci homilii wygłoszonej przez popularnego dominikanina. Praktycznym uzupełnienie publikacji jest, zamieszczony na końcu, Indeks czytań.
Niedzielnik* zawiera komentarze ojca Adama do wszystkich poniższych uroczystości:
1.01 Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
6.01 Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
2.03 Środa Popielcowa
19.03 Uroczystość św. Józefa
25.03 Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
14.04 Wielki Czwartek
15.04 Wielki Piątek
16.04 Wielka Sobota
17.04 Niedziela Zmartwychwstania
23.04 Uroczystość NMP Królowej Polski
3.05 Uroczystość św. Stanisława ze Szczepanowa
8.05 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi (Boże Ciało)
16.06 Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
24.06 Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
24.06 Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
29.06 Uroczystość Wniebowzięcia NMP
15.08 Uroczystość NMP Częstochowskiej
26.08 Uroczystość Wszystkich Świętych
1.11 Uroczystość Wszystkich Świętych
8.12 Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
25.12 Boże Narodzenie.
Pod koniec 2022 roku, nakładem Wydawnictwa W drodze, ukaże się ostatni tom serii – Niedzielnik A z czytaniami i komentarzami Adama Szustaka OP na rok A.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.