„Nad doliną łez, jaką jest obecnie nasza ojczyzna, wśród spalonych domów, miast i wsi, zmartwychwstał Chrystus!” – mówi abp Światosław Szewczuk. „Z jednej strony przeżywamy paschalną radość, a z drugiej widzimy jak nasz wróg, nawet w te świąteczne dni, ani na chwilę nie przestaje mordować niewinnych” – zaznaczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w swoim przesłaniu w 61. dniu wojny Rosji z Ukrainą.
Chrystus zmartwychwstał!
Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!
Dzisiaj jest Poniedziałek Wielkanocny, a Ukraina przeżywa 61 dni - początek trzeciego miesiąca - ogólnonarodowej konfrontacji i oporu wobec rosyjskiej agresji.
W ten poniedziałek 25 kwietnia 2022 r. z jednej strony przeżywamy radość wielkanocną, ale z drugiej strony widzimy, że wróg nie przestaje zabijać ani na chwilę, nawet w te święte dni.
Zwłaszcza wczoraj, minionej nocy, wróg ponownie zniszczył atakami rakietowymi nasz region połtawski. Usiłowali zaatakować wojska wzdłuż całej linii frontu. I opłakujemy tych ludzi, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie tych stref wojny.
Płacze zraniony Charków, który nadal jest ostrzeliwany także z terytorium Federacji Rosyjskiej. A jeszcze wczoraj słychać było wybuchy i spadały tam bomby.
Martwimy się i modlimy za bohaterski Mariupol, który trwa, trwa już trzeci miesiąc. Mariupol jest naprawdę miastem męczenników. Widzimy, jak w mieście okupant zaczyna kopać nowe masowe groby dla tysięcy ludzi, których wrzuca do tych masowych grobów.
Azowstal, ten dawny gigant przemysłu metalurgicznego Ukrainy, został zamieniony w twierdzę. W jego piwnicach znajduje się ogromna liczba ludzi. Są tam dzieci, które od półtora miesiąca nie widziały słońca. Mariupol woła do świata: powtrzymajcie tę wojnę! Zróbcie wszystko, co możliwe, aby ratować ludzkie życie!
Widzimy kolejne wielkie nieszczęście. Okupanci na zajętych przez siebie terytoriach masowo likwidują nasze fabryki i przedsiębiorstwa. Następnie wywożą je do Rosji i zamieniają te zakłady w obozy koncentracyjne, gdzie przeprowadza się tzw. akcje filtracyjne, jednych rozstrzeliwuje, innych deportuje do Rosji, a jeszcze innych przymusowo mobilizuje do armii rosyjskiej.
Naród ukraiński woła do nieba i do świata o solidarność, o ratunek, o pomoc. Ale Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina świętuje Paschę!
Dzisiaj, w ten poniedziałek wielkanocny, obchodzimy święto patronalne naszego patriarchalnego Soboru Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie. Tej katedry, która jest główną świątynią naszego Kościoła i sercem światowej wspólnoty Ukraińców, która jednoczy, gromadzi dzieci swojego Kościoła zarówno na Ukrainie, jak i rozproszone po całym świecie.
Ta katedra jest prawdziwym darem Boga dla narodu ukraińskiego. Stojąc nad brzegiem Dniepru, stała się rzeczywiście domem macierzyńskim, domem ratowania życia swoich dzieci. Widzieliśmy, jak podczas Majdanu, rewolucji godności, stała się serdecznym ogniskiem dla jej dzieci. Opatrywano w niej rany i leczono tych, którzy potrzebowali pilnej pomocy medycznej. W czasie pandemii otwarto tam punkt szczepień dla tych, którzy chcieli i mieli odwagę się zaszczepić, a także ośrodek, w którym wypożyczano respiratory dla ratowania życia. W czasie wojny krypty Soboru stały się schronem przeciwbombowym, w którym prawie codziennie i każdej nocy ratowano, ubierano, ogrzewano, karmiono i leczono około 500 osób.
Ten Sobór rzeczywiście gromadzi i jest darem Boga dla nas. Jest świadectwem tego, jak Kościół, jako Matka, służy swojemu ludowi, głosząc słowo Boże, głosząc wiarę w Jezusa Zmartwychwstałego, dając ludziom ochronę i nadzieję.
Wiemy, że po zmartwychwstaniu Jezus Chrystus przyszedł do swoich uczniów, ukazał się im w swoim zmartwychwstałym ciele. Ale zawsze trzeba było, aby ktoś uwierzył w Zmartwychwstałego, aby wszyscy mogli spotkać naszego zwycięskiego Zbawiciela. Dlatego dzisiaj w naszym Soborze Patriarchalnym gromadzą się wierni, aby ukazać Zmartwychwstałego Chrystusa Ukrainie i światu.
Dziś nasza katedra stała się centrum pielgrzymkowym dla ukraińskiej armii, która przybywa tu, aby czerpać od Zmartwychwstałego Zbawiciela moc zwycięstwa w obronie swojej ziemi.
Dziś modlimy się za wszystkich ofiarodawców naszego Soboru Patriarchalnego, który jeszcze nie został ukończony, aby dokończyć tę narodową budowlę. Ale dzisiaj modlimy się także za wszystkich, którzy potrzebują duchowej siły, która promieniuje z tego Soboru Patriarchalnego.
Boże, błogosław Ukrainę! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, pozwól, aby każdy z nas spotkał Ciebie, Zmartwychwstałego, poznał Cię, uwierzył w Ciebie i żył w Tobie i z Tobą!
Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Chrystus zmartwychwstał! Zaprawdę, On zmartwychwstał!
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.