W związku z wojną na Ukrainie katoliccy biskupi Niemiec przygotowali dodatkową modlitwę błagalną do liturgii Wielkiego Piątku. Jest to jedna z modlitewnych intencji, które zanoszą wierni do Boga po wysłuchaniu opisu Męki Pańskiej.
Tekst tej modlitewnej intencji brzmi: „Módlmy się również za ludzi na Ukrainie i we wszystkich strefach wojny na świecie; za wszystkich, którzy uciekli przed grozą przemocy i zostali pozbawieni swoich domów; za wszystkich, którzy stają ze swoim życiem w obronie wroga oraz w obronie słabych i prześladowanych”. Po niej następuje modlitwa kapłana: „Wszechmogący, wieczny Boże, Ty jesteś silniejszy od ciemiężycieli tego świata, Ty litujesz się nad biednymi i pokornymi. Tak jak wyrwałeś Izrael z niewoli egipskiej, tak też w naszych czasach ratuj wszystkie ofiary niesprawiedliwości i wojny. Odmień serca tych, którzy czynią zło, i spraw, aby zapanował pokój. O to prosimy przez Chrystusa, naszego Pana”.
Nowa modlitwa błagalna powstała we współpracy przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich, bpa Georga Bä࣭tzinga z przewodniczącym Komisji liturgicznej, biskupem Stephanem Ackermannem i Niemieckim Instytutem Liturgicznym. Niemieckim diecezjom zalecono wprowadzenie tej modlitwy do liturgii Wielkiego Piątku w podległym im parafiach.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.