"Panuje strach, ale siła ducha jest ogromna" – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Maksym Ryabukha.
Sytuacja w ostrzeliwanym Kijowie jest coraz trudniejsza. „Ludzie próbują kupić chleb i podstawową żywność, której zaczyna brakować. Panuje strach, ale siła ducha jest ogromna” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Maksym Ryabukha, kierujący salezjańskim ośrodkiem leżącym nieopodal kijowskiego lotniska. Kapłan podkreśla, że chroniący się w bunkrach ludzie garną się w tych dniach do Boga i sakramentów.
Ukraiński salezjanin zauważa, że Kościół stał się teraz prawdziwym szpitalem polowym i jest wszędzie tam, gdzie są cierpiący ludzie.
„Ludzie przyzwyczaili się już do nocowania w schronach, bunkrach, które zostały po zimnej wojnie oraz piwnicach i podziemnych parkingach. Tam też jest obecny Kościół, nie tylko z kryzysową pomocą w postaci żywności czy ciepłych koców, ale i z sakramentami – mówi papieskiej rozgłośni ks. Ryabukha. – Ludzie bardzo potrzebują wsparcia duchowego i moralnego. Potrzebują czuć oparcie w Bogu i w bliźnich. Świat obiegło w niedzielę zdjęcie grekokatolickiego księdza, który pod Kijowem sprawował Mszę dla ludzi w bunkrze, ale to nie jest wyjątek. Ani na jeden dzień nie zaprzestaliśmy sprawowania Eucharystii czy spowiedzi. Liturgię transmitujemy w mediach społecznościowych. Cały czas odwiedzamy rodziny w schronach, chodzimy do chorych. Każda parafia stara się jak najlepiej zorganizować pomoc ludziom.“
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.