560 małżeństw obchodziło w Świątyni Opatrzności Bożej swoje jubileusze. Mszę św. dziękczynną za dar rodziny w Niedzielę Świętej Rodziny odprawił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Kard. Nycz podkreślił także, że małżeństwo jest dla chrześcijan fundamentem rodziny. - Dzisiejszy świat szuka różnych innych fundamentów. My wiemy, że fundamentem prawdziwej rodziny jest małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny - podkreślił.
Zwrócił także uwagę, że w dzisiejszym świecie szuka się innej definicji rodziny. - Kiedy się powie Biblijne słowa: "mężczyzną i niewiastą stworzył ich” często spotkać się można z falą hejtu i wypominania, że są różne możliwe rozwiązania - ocenił.
Dodał, że to, co może być przekonujące w dyskusji ze współczesnym światem, to świadectwo życia małżonków. - My, jako chrześcijanie, jako uczniowie Chrystusa, których Pan Jezus ustanowił znakiem tej miłości, która się objawiła w Betlejem, mówmy i róbmy swoje całym naszym życiem - podkreślił.
Przytaczając na zakończenie fragment kazania papieża Pawła VI, które zostało wygłoszone w roku 1964 w Nazarecie, wymienił trzy lekcje, jakie daje nam Rodzina z Nazaretu. - Pierwszą jest lekcja milczenia i refleksji nad wielkimi dziełami Boga, jakie uczynił w naszym życiu. Druga to lekcja rodzinności - przyjmowanie dzieci jako daru Boga i wychowywanie ich do przemiany świata, trzecia to lekcja pracy, która z jednej strony służy człowiekowi do rozwoju, a z drugiej jest formą miłości bliźniego.
- Dziś zapewne papież Paweł VI, gdyby mógł, przestrzegłby nas, żeby praca nie absorbowała człowieka aż tak bardzo, by zabrakło mu czasu na wszystkie ważne sprawy, jakie ma rodzina, a przede wszystkim na wychowanie dzieci i budowanie więzi miłości w rodzinie - dodał.
Zawierzając rodziny Bożej Opatrzności, kard. Nycz wyznał wiarę, że tylko Bóg może poprowadzić człowieka drogą prowadzącą do szczęścia już tu na ziemi i szczęścia, które jest przygotowane w niebie. Podczas liturgii zebrani w świątyni małżonkowie mogli odnowić swoją małżeńską przysięgę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.