Oprócz elementów tradycyjnych żłóbek zawiera także odniesienia do twórczości Rafaela i Caravaggia oraz wyrazy hołdu dla Dantego.
Jak pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki, trzeba było wypełnić pewną „lukę” w kaplicy, gdyż wśród malowideł i najsłynniejszych fresków brakuje właśnie... sceny narodzenia Pańskiego. Szopka, sfinansowana przez Fundację Giovanny i Giulia Sacchettich, była zaprojektowana na 2020 rok, jako hołd dla Rafaela Santi w 500. rocznicę jego śmierci, ale z powodu obostrzeń covidowych inauguracja została przełożona.
Projekt został zadedykowany pamięci Giulia Sacchettiego, zmarłego w 2010 r. byłego specjalnego delegata Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.
„Szopka w Kaplicy Sykstyńskiej z pewnością ma swoje miejsce, ponieważ wpisuje wcielenie w historię zbawienia, którą prezentuje” – podkreślił w dniu inauguracji ks. prał. Diego Giovanni Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych. „Ale przede wszystkim jest to zaproszenie, by wyruszyć w drogę ku Jezusowi, który chce narodzić się w żłobie naszego serca i naszego życia”.
W szopce znajdują się także odniesienia artystyczne do Dantego i Caravaggia, w 700. rocznicę śmierci poety i 450. rocznicę urodzin malarza.
Scena narodzenia została umieszczona w zmyślonym miejscu, choć rzeczywistości, które ją tworzą, istnieją naprawdę. W części centralnej znajduje się Serapeum z Willi Hadriana. Na tympanonie znajduje się ręcznie malowany fresk naśladujący szkołę ateńską w miniaturze - słynny fresk Rafaela znajdujący się w Stanza della Segnatura w Muzeach Watykańskich. „W ten sposób twórcy chcieli powiązać poszukiwanie przez człowieka Prawdy (symbolizowanej przez filozofię) z Prawdą objawioną, którą jest Jezus, przedstawiony w świątyni” – tłumaczy „Avvenire”.
Na prawo od świątyni znajdują się starożytne ruiny, łuki i podstawy zwalonych kolumn, a następnie reprodukcja Piazza della Cisterna w San Gimignano. Po lewej z kolei znajdują się widoki charakterystyczne dla Spoleto. W ten sposób przedstawiono tło pejzażowe typowe dla Rafaela i malarzy florenckiego renesansu z XV i XVI wieku. U podstawy stajenki umieszczono plac targowy (ostatni hołd dla Rafaela z częścią tzw. Loggi jego autorstwa, która znajduje się w Watykanie).
„Wszystkie tła, włącznie z miniaturową kopią szkoły ateńskiej Rafaela, a także obrazy dekoracyjne zostały stworzone przez artystów, tak samo, jak ubiory wszystkich postaci stajenki, które uwzględniają szczegóły strojów z epoki Rafaela” – opisuje „Avvenire”.
Avvenire /FB Szopkę charakteryzuje wielka dbałość o detale.Fundacja Giovanny i Giulia Sacchettich „Onlus”, która sfinansowała szopkę, to organizacja non-profit użyteczności publicznej, założona w Rzymie przez Giovannę Zanuso-Sacchetti w 2013 roku. Zajmuje się głównie odnawianiem ważnych dzieł artystycznych i finansuje stypendia na projekty badawcze, takie jak te dla Szpitala Bambino Gesù na badania nad stwardnieniem rozsianym.
Stajenkę w Kaplicy Sykstyńskiej można zwiedzać do 15 stycznia 2022 roku.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.