Rutyna i formalizm już nie działają

O ewangelizacji dzisiaj, zarzutach „protestantyzacji” i planach na przyszłość mówi bp Artur Ważny, nowy przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Niektórzy wytykają środowiskom nowej ewangelizacji „nadmierną emocjonalność”.

Tak, zarzuca się, że jest dużo emocji, że na tym poprzestajemy. A przecież trudno sobie wyobrazić zakochanie w Jezusie bez emocji. Nie jestem żonaty, ale zakochany byłem, więc wiem, jak się to zaczyna: od emocji. I na tym potem trzeba budować, formować. Bo to także brak pogłębionej formacji sprawia, że wielu się gubi. I tu rodzi się postulat, żebyśmy w nowej ewangelizacji formowali formatorów, ewangelizatorów, żebyśmy dawali im narzędzia, ale też pogłębione doświadczenie Kościoła. Ludzie tego pragną i wcale nie chcą być obok Kościoła. Czują się bezpiecznie, kiedy jest pasterz, formacja, i świetnie potrafią się w tym odnaleźć.

Ostatnimi czasy w niektórych środowiskach katolików narasta sprzeciw wobec ekumenizmu, który miałby jakoby zagrażać naszej wierze.

Tak, pojawia się taki lęk, szczególnie przed wspólnotami protestanckimi, które w naturze mają ewangelizację. Myślę, że wynika on z braku świadomości własnej tożsamości. Jeśli ja wiem, kim jestem, to nie boję się spotkać z kimkolwiek.

To pewnie z tego lęku biorą się w pewnych środowiskach ostrzeżenia przed kursami Alpha, które mają genezę anglikańską.

Przez wiele lat, aż do momentu sakry, byłem w diecezji odpowiedzialny za kursy Alpha i uważam je za bardzo dobre narzędzie. To, że powstało na gruncie anglikańskim, nie jest żadnym problemem. Śmieję się, że kolacja nie jest ani anglikańska, ani katolicka, lecz jest doświadczeniem wspólnym. Natomiast głoszenie bierzemy w tej denominacji, w której funkcjonujemy – a ono w podstawowej wersji jest uniwersalne. Kerygmat jest uniwersalny, wspólny dla wszystkich chrześcijan. Potem, niestety, pojawiają się różnice.

Owoce są chyba dobre?

Owoce kursów Alpha są przepiękne. Doświadczenie dni, podczas których ludzie idą do spowiedzi, korzystają z Eucharystii, z adoracji, to jest typowo katolicka rzeczywistość. Myślę więc, że źle o tych kursach mogą mówić tylko ci, którzy nigdy kursu Alpha nie przeżyli i nie wiedzą, jak on funkcjonuje. Widzimy księdza Blachnickiego, który tyle dobra uczynił tym, co uruchomił w Kościele, a przecież on korzystał także z protestanckich wzorców, z pewnych doświadczeń stamtąd wyniesionych. Nie ma nic złego w korzystaniu z narzędzi, które ktoś wymyślił. One są neutralne. Kursy Alpha są pięknym narzędziem, ponieważ zapraszają do współpracy ludzi świeckich. Tam się może odnaleźć kapłan, może się odnaleźć świecki. A właśnie w nowej ewangelizacji, gdzie idziemy do osób, które są już poza Kościołem czy chodzą po jego granicach, świecki człowiek ma wiele do powiedzenia. Szczególnie tam, gdzie ludzie mieli jakieś problemy z kapłanami. Później, kiedy ci ludzie zobaczą Kościół, który ma inną twarz, i księdza, który ma inną twarz, sami bardzo się angażują w Kościele i współpracują z duchownymi.

Czy ma Ksiądz Biskup już na starcie jakieś plany, wizje przyszłości nowej ewangelizacji w Polsce?

Myślę, że wiele rzeczy trzeba kontynuować, tak jak zapoczątkował to abp Grzegorz Ryś. Stworzył pewne doświadczenie, zwłaszcza kongresów nowej ewangelizacji, OSE, czyli Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów. Jak wspomniałem, chciałbym zaprosić do ewangelizacji nowe środowiska, niekoniecznie posługujące charyzmatami nadzwyczajnymi. Ważny jest też wzajemny szacunek, żebyśmy nie rywalizowali na tym polu, ale trwali w jedności. No i pierwsze pragnienie: spotkanie wszystkich liderów, na ile się da, także ze środowisk internetowych. Chodziłoby o to, żeby się pomodlić i przeżyć jedno wspólne doświadczenie, dać świadectwo jedności Kościoła. Żebyśmy jako Kościół trochę się pozbierali z tych skandali, żebyśmy uwielbili Boga i dali się posłać. A w perspektywie mamy wielki jubileusz odkupienia 2033 roku. Chciałbym, żeby w tym kierunku to szło.•

Biskup Artur Ważny

Ur. w 1966 roku w Rzeszowie, wyświęcony na kapłana w 1991 roku w Tarnowie. Był m.in. diecezjalnym duszpasterzem akademickim, dyrektorem wydziału duszpasterstwa młodzieży, dyrektorem wydziału ds. nowej ewangelizacji, diecezjalnym egzorcystą. Od 2021 roku jest biskupem pomocniczym tarnowskim.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11