„Wszyscy jesteśmy winni hipokryzji. Nie możemy sobie pozwolić na odwracanie się. Talitha Kum jest proroczym głosem, którego potrzebujemy” – powiedział kard. Pietro Parolin do zgromadzonych na międzynarodowej konferencji „Call to Action”, która podejmuje tematy związane z współczesnym handlem ludźmi.
Watykański Sekretarz Stanu podkreślił, że Talitha Kum, która powiększyła swój zasięg w swojej misji wspierania ofiar, ocalałych i wciąż zagrożonych, odpowiada na wezwanie Jezusa do służenia ludzkości w konkretnym dążeniu do miłosierdzia, sprawiedliwości i nadziei, którą zawsze tworzyły zakony w Kościele. Zachęcił Talitha Kum, aby inspirację konferencji „Call to action” potraktować jako misję niesienia światu Dobrej Nowiny. „Jezus zerwał więzy niewoli, prawdziwie zbawił człowieka od grzechu i śmierci. Doświadczenie odkupienia, odnowy, sprawiedliwości, miłosierdzia i nadziei jest dla wszystkich” – powiedział kard. Parolin, przywołując biblijne historie Józefa Egipskiego oraz Marii Magdaleny, aby zobrazować znaczenie miłosierdzia i spotkania z Bogiem.
Kard. Parolin: Józef Egipski i Maria Magdalena pokazują miłosierdzie
„Józef, który jako uprzywilejowany przez ojca syn, naraził się na zazdrość swoich braci, został sprzedany w niewolę, a później uwięziony. Jednak nigdy nie stracił nadziei ani wiary w Pana. Kiedy stał się potężny i miał władzę skazania braci na śmierć, okazał miłosierdzie inspirowane doświadczeniem Bożego miłosierdzia we własnym życiu. To, co inaczej jest niemożliwe, staje się możliwe dzięki naszemu spotkaniu z Bogiem – powiedział kard. Parolin. – Z kolei Magda Magdalena spotkała w Jezusie oczy kochającego ojca i brata, który bronił jej godności, tak jakby bronił własnego dziecka, czy swojej siostry. Jego spojrzenie na Maryję tamtego dnia nie tylko zmieniło Jej serce, nie tylko utwierdziło Ją w całej Jej godności, ale także zmieniło serce mężczyzn, którzy chcieliby ją ukamienować. Stała się apostołką apostołów, głosiła im Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa, ponieważ sama widziała zmartwychwstanie i została przez Niego przywrócona do nowego życia.“
„To przesłanie, którego doświadczyło tak wiele ofiar i ocalałych dzięki orędownictwu i opiece Talitha Kum, musi zostać ogłoszone światu. To jest serce proroczego głosu Kościoła, proroczy głos wszystkich, którzy pracują we wspólnej służbie, głos wywodzący się z naszej relacji z Bogiem, z duchowości”. Talitha Kum zajmuje się systemowymi przyczynami handlu ludźmi, angażując rodziny i społeczności lokalne, wraz z kluczowymi interesariuszami na poziomie krajowym i międzynarodowym”, co jest „proroczym głosem, który świat musi usłyszeć i co może przynieść niezbędne zmiany w sposobie reagowania na plagę współczesnego niewolnictwa”.
Kardynał Parolin zakończył swoje wystąpienie, zachęcając wszystkich do odejścia od każdej formy hipokryzji i zmierzenia się z rzeczywistością, bez udawania nieświadomości czy niewinności. Przywołując słowa papieża Franciszka, powiedział, że obok przestępców czerpiących z procederu zyski, są też tacy, którzy nie chcą mówić o problemie, ponieważ są tam, gdzie kończy się łańcuch konsumpcji, są konsumentami usług oferowanych przez niewolników, mężczyzn, kobiety i dzieci. Dodał krótkie wezwanie do modlitwy o „wstrząs sumień ludzi zadufanych i zachętę do wysiłków zmierzających do zerwania więzów grzechu i niewolnictwa handlu ludźmi”.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.