Mszą pod przewodnictwem kard. Angela De Donatisa rozpoczął się miesiąc poświęcony pamięci bł. Jakuba Alberione, założyciela paulistów. Był on prekursorem zastosowania nowoczesnych środków komunikacji w służbie głoszenia Ewangelii. Po Mszy trumna ze szczątkami błogosławionego została przeniesiona z krypty Sanktuarium Królowej Apostołów w Rzymie do głównej nawy.
W tym miesiącu przypada 50 rocznica śmierci Jakuba Alberione, który zmarł 26 listopada 1971 r. Tamtego dnia umierającego zakonnika odwiedził papież Paweł VI. Był to wyraz uznania Ojca Świętego dla człowieka, o którym kilka lat wcześniej powiedział, że był całe życie nastawiony na badanie znaków czasu, szukający najbardziej pomysłowych sposobów na dotarcie z Dobrą Nowiną do człowieka.
Ks. Alberione był jednym z najbardziej twórczych apostołów XX w. Dał Kościołowi nowoczesne narzędzia do wyrażania swojego przesłania, nadał żywotność jego apostolatowi i zapewnił nowe możliwości misyjne we współczesnym świecie. Przez całe swoje dorosłe życie czuł się zobowiązany do wprowadzenia Kościoła w przestrzeń nowoczesnej komunikacji, dotąd wykorzystywaną wyłącznie przez jego przeciwników.
W 1914 r. ks. Alberione powołał do życia Towarzystwo Świętego Pawła, które miało stać się kuźnią głosicieli Ewangelii. Paweł VI podkreślał, że jego życie było naznaczone zaangażowaniem w formację nowych apostołów, a nowe środki komunikacji są dla współczesnego apostoła ważnymi narzędziami ewangelizacji. Z czasem pauliści stali się obecni na całym świecie, stworzyli liczne wydawnictwa i sieci księgarskie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.