Remont się przedłuża

Ostatni etap odbudowy kościoła św. Katarzyny w Gdańsku - remont hełmu wieży, który miał się zakończyć z końcem minionego roku - przedłuży się o miesiąc. Świątynia została zniszczona w pożarze w maju 2006 r.

Jak poinformował PAP Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które sprawuje pieczę nad remontem, prac nie udało się skończyć w planowanym terminie m.in. z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

W ramach rozpoczętego w połowie ub.r. ostatniego etapu odbudowy kościoła rozebrano zniszczone przez ogień drewniane konstrukcje hełmu (w tym cztery boczne wieżyczki), zbudowano też i posadowiono na wieży nowe konstrukcje. Część z nich pokryto już miedzianą blachą, przez najbliższy miesiąc blacha powinna zostać zamontowana na pozostałych elementach hełmu.

W trakcie remontu hełmu wykonano też zabezpieczenia przeciwpożarowe. Prace przy zwieńczeniu wieży finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kosztują one ok. 1 mln zł.

Rekonstrukcja wieży zakończy odbudowę zniszczonej przez pożar świątyni. Na te prace wydano już w sumie ok. 10,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetów państwa i miasta oraz od prywatnych darczyńców.

W ramach prac odbudowano wszystkie cztery dachy świątyni, wyposażając przy tym poddasza tak, by w przyszłości mogły służyć celom użytkowym. Wyremontowano też kościelną wieżę, wzmocniono sklepienia kościoła i zbito tynki z zawilgoconych ścian.

Równolegle z pracami nad samą świątynią, prowadzone były prace konserwatorskie nad obrazami i innymi zabytkami stanowiącymi wyposażenie kościoła. "Prace te będą kontynuowane" - poinformował Szczepkowski.

Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja 2006 r. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

O nieumyślne spowodowanie pożaru oskarżony został dekarz prowadzący prace na dachu. Prawomocnym wyrokiem sąd skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym gdańskiego Starego Miasta. Konkretne daty nie są znane, ale przyjmuje się, że jego historia sięga lat 30. XIII wieku. W 1945 roku uległ zniszczeniu, po którym go odbudowano. Wewnątrz znajduje się m.in. pochodząca z 1659 r. płyta nagrobna słynnego astronoma Jana Heweliusza. W liczącej (wraz z hełmem) 76 metrów wysokości wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych z sobą dzwonów, wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma też siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.

Anna Kisicka(PAP)

aks/ hes/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6