Zmiany w bankowości Watykanu

Państwo Watykańskie będzie miało swój bank centralny, któremu powierzone zostaną zadania kontrolne – donosi w dzisiejszym „Il Giornale” Andrea Tornielii.

Watykanista zapowiada, że jutro ma zostać ogłoszone Motu proprio Benedykta XVI, wprowadzające w życie na terenie najmniejszego państwa świata normy zawarte w konwencji monetarnej podpisanej 17 grudnia 2009 r. w Brukseli między Unią Europejską a Państwem Watykańskim.
Przepisy dotyczące walki z oszustwami i praniem brudnych pieniędzy wejdą w życie natychmiast i będą miały zastosowanie do wszystkich instytucji Stolicy Apostolskiej. Decyzją Ojca Świętego ma też zostać wprowadzona specjalna instytucja kontrolna, której zadaniem będzie czuwanie nad wprowadzaniem wspomnianych norm w życie, a której będzie przewodniczył kard. Attilio Nicora, kierujący Administracją Dóbr Stolicy Apostolskiej.

Nowy system koncentruje się wokół trzech punktów: po pierwsze, swobodny przepływ pewnej sumy euro emitowanej w Watykanie. Dotychczas watykańskie euro było dostępne wyłącznie dla kolekcjonerów. Obecnie emisja została zwiększona do sumy 2.300.000 euro, oraz pewna kwota zmienna związana z liczbą mieszkańców, a więc niewielka. Jednak przynajmniej 51 proc. tej sumy znajdzie się w obiegu. Można więc będzie natrafić na euro z wizerunkiem papieża.

Dwa pozostałe punkty kluczowe dotyczą zapewnienia większego nadzoru i kontroli zapobiegających oszustwom i walki z praniem brudnych pieniędzy. Watykan przyjmie i wdroży dyrektywy wydane w tych sprawach przez Parlament Europejski. W ten sposób Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju będzie można uruchomić proces oceny możliwości wpisania Watykanu na „białą listę” krajów, które stosują międzynarodowe standardy przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Właśnie Instytut Dzieł Religijnych (IOR) i jego prezes, Ettore Gotti Tedeschi, znaleźli się w centrum dochodzenia przez prokuraturę rzymską, które doprowadziło do prewencyjnego zajęcia 23 milionów euro, należących do Stolicy Apostolskiej z powodu braku norm przeciw praniu brudnych pieniędzy. "Natychmiastowe ich przyjęcie powinno doprowadzić do poprawy relacji między IOR a włoskimi instytucjami bankowymi" – uważa Tornielli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7