Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zachęca do szczepień przeciwko COVID-19. W komunikacie przesłanym do księży ze swojej archidiecezji zaznacza, że przy Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie 12 września br. odbędzie się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej, działa powszechnie dostępny punkt szczepień.
Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało, że Wydział Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej rozesłał do kapłanów list, w którym zachęca do zaangażowania w promocję szczepień.
"W związku z trwającą pandemią Covid-19 i brakiem skutecznego lekarstwa Kościół Warszawski apeluje o podejmowanie akcji szczepień dla dobra całej społeczności. Przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień" - czytamy w piśmie podpisanym przez kard. Kazimierza Nycza.
Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 30 148 610 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 14 004 587 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 113 570.
W piątek w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 "potrzeby jest nowy impuls". "Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc" - ocenił szef MZ.
"Przykazanie miłości mówi, aby troszczyć się o bliźnich i siebie, dlatego zachęcam Wszystkich, aby się szczepić. Słuchajmy epidemiologów, przekonujmy tych, którzy ulegają dezinformacji. Szczepmy się dla dobra wspólnego" - napisał w piątek na Twitterze prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).