Zaprowadzenie pokoju i dialogu w Iraku wymaga pełnej współpracy liderów religijnych, wychowawców i polityków – powiedział kard. Luis Sako podczas webinaru poświęconego owocom papieskiej podróży do tego kraju.
W wirtualnym spotkaniu obok patriarchy Kościoła chaldejskiego uczestniczyli między innymi kard. Miguel Angel Ayuso Guixot z Watykanu, ministrowie kultury z Iraku i Emiratów Arabskich, wicedyrektor UNESCO oraz przedstawiciel wielkiego imama Al-Azhar.
Kard. Sako zauważył, że aby urzeczywistnić cele, jakie postawić Papież przed Irakijczykami, potrzeba wspólnego programu działania między Kościołem i polityką, między chrześcijanami i muzułmanami. Zwrócił on również uwagę na wciąż nierozwiązany problem kontroli nad handlem bronią.
Wczorajszy webinar komentuje dla Radia Watykańskiego ks. Karam Shamasha, chaldejski kapłan posługujących na Równinie Niniwy. Przyznaje on, że nie spełniły się oczekiwania, które chrześcijanie mieli po zakończeniu papieskiej wizyty. Ich sytuacja wciąż jest trudna, choć patriarcha Sako nieustannie zabiega dla nich o równouprawnienie.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.