Europa jednoczy się w obliczu pandemii

W Dniu Unii Europejskiej kard. Jean Claude Hollerich podkreślił, że Europa nie może zapomnieć o solidarności, która obok pokoju jest jej fundamentem.

Nakłada ona na całą wspólnotę obowiązek pomocy wszystkim krajom potrzebującym. „Jako Europa odkryliśmy podczas obecnego kryzysu niespotykaną dotąd jedność. Trzeba ją wykorzystać do walki z pandemią, z którą wygrywa się tylko współpracując z innymi” – powiedział przewodniczący COMECE.

Podkreślił, że pandemia jest wielkim wyzwaniem dla Unii Europejskiej ponieważ jest nie tylko kryzysem zdrowotnym ale także gospodarczym i społecznym. „Projekt europejski działa. Zawsze jednak istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy tworzyć Europę elit, wielkich pieniędzy i gospodarki. Tymczasem musimy tworzyć także Europę dla ludzi, nie pomijać kwestii społecznych, zawsze działać razem” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Hollerich.

„W pierwszej fazie pandemii Europa nie była obecna. Były rządy krajowe, które walczyły z pandemią, ale bez udziału Europy. Sytuacja ta uległa zmianie. Obecnie funkcjonuje pomoc gospodarcza, współpraca między lekarzami, współpraca w zakresie szczepionek. W walce z pandemią obecna jest cała Europa – powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią kard. Hollerich. – Mam nadzieję, że my, którzy otrzymaliśmy pomoc, nie zamkniemy naszych rąk, nie zatrzymamy wszystkiego dla siebie, ale podzielimy się z najbiedniejszymi krajami, z tymi, które są teraz najbardziej dotknięte przez Covid-19. A zatem konieczny jest nam duch pomocy, duch solidarności, także w sprawiedliwej dystrybucji szczepionek, ponieważ pandemii nie da się pokonać tylko na jednym kontynencie.“

9 maja jest oficjalnym Dniem Unii Europejskiej. Został on ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali przez Roberta Schumana w Paryżu 9 maja 1950. Był to pierwszy krok na drodze stworzenia tego, co dziś znamy jako Unię Europejską. Minister Spraw Zagranicznych Francji zaproponował wówczas stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym, czyli sektorem, który wówczas stanowił podstawę potęgi militarnej. Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w straszliwym konflikcie, który pozostawił po sobie poczucie materialnego i moralnego spustoszenia. To właśnie dlatego podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy, który jest także przypomnieniem o jedności państw wspólnoty.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6