Od nabożeństwa fatimskiego w pierwszą sobotę miesiąca przez kolejne niedziele trwa tam maryjna modlitwa parafian i pielgrzymów.
Nabożeństwo Wynagradzające w pierwszą sobotę maja poprowadził ks. Zbigniew Wielgosz, szef "Gościa Tarnowskiego".
Wśród licznie zebranych parafian i pielgrzymów wyraźnie odznaczały się Dzieci Fatimskie - św. Hiacynta i św. Franciszek, oraz św. Maksymilian. Ubrane w charakterystyczne stroje - Gabrysia, Emilka, Mateusz i Bartuś - nieśli w procesji relikwie świętych, a figurę Matki Bożej Fatimskiej przedstawiciele młodzieży, róż różańcowych, zespołu ludowego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W pogodny, majowy wieczór wzgórze różańcowe wypełniła szczera modlitwa, donośny śpiew pieśni maryjnych i blask świec.
Tradycja nabożeństw do Niepokalanego Serca Maryi wpisała się na stałe w kalendarz gosprzydowskiej parafii, podobnie jak „Majówki bliżej nieba”, organizowane przy kapliczkach przydrożnych w każdą niedzielę maja o godz. 16. W niedzielne popołudnia ludzie gromadzą się przy wybranej kapliczce, aby wspólnie modlić się, śpiewać pieśni maryjne i Litanię loretańską. - W bieżącym roku, dla podkreślenia roku św. Józefa, pierwsze nabożeństwo „Bliżej nieba” odbyło się właśnie przy kapliczce Opiekuna Maryi - wyjaśnia ks. Tadeusz Cetera.
ep Majowe nabożeństwo przy jednej z kapliczek.Gosprzydowski proboszcz cieszy się, że ludzie podjęli inicjatywę modlitwy wynagradzającej, że chętnie uczestniczą w nabożeństwach maryjnych i z radością przystąpili do budowy ogrodu różańcowego. Od początku swojej pracy duszpasterskiej stara się rozwinąć kult Matki Bożej, który ma tu głębokie korzenie i bogatą tradycję.
- W tym małym, lokalnym sanktuarium od blisko czterystu lat króluje Maryja w łaskami słynącym obrazie. Ludzie kochają swoją Matkę Niebieską, a Ona odwdzięcza się swoim wstawiennictwem u Boga - podkreśla proboszcz.
Do gosprzydowskiego sanktuarium chętnie przybywają pielgrzymi z okolicznych miejscowości. Od II połowy XVIII wieku do dnia dzisiejszego co roku w zorganizowanej grupie przychodzą parafianie z Gnojnika. Rzesze pielgrzymów gromadzi co roku odpust ku czci Narodzenia NMP 8 września, a od czterech lat dużą popularnością cieszą się nabożeństwa wynagradzające organizowane od maja do października w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.