Braterstwo kluczem do multilateralizmu

24 kwietnia obchodzony jest ogłoszony przez ONZ w 2018 roku Międzynarodowy Dzień Multilateralizmu i Dyplomacji dla Pokoju. Zdaniem Franceschi Di Giovanni, podsekretarza w sekcji ds. relacji z państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu, rozwiązania multilateralne powinny stanowić dzisiaj jedyną odpowiedź na globalne problemy ludzkości, które spotęgowała pandemia.

Reklama

Należą do nich m.in: zmiany klimatyczne, pogłębiający się głód, wzrost migracji, przemoc wobec kobiet i dzieci oraz rozwój fundamentalizmów. Pandemia stworzyła nowe nierówności i kryzysy na polu zdrowotnym, ekonomicznym politycznym oraz społecznym, a także powiększyła problemy istniejące wcześniej.

Watykańska prawniczka zwraca uwagę, że w czasie, kiedy z powodu Covid-19 zmarło na świecie 3 mln. osób, głód pochłonął 7 mln. ofiar. Świat spowijają mroki nacjonalizmów, indywidualnych interesów oraz niesprawiedliwości ekonomicznych i innych typów nierówności. „Z powodu nagromadzenia problemów, z którymi nie radzą sobie pojedyncze kraje, multilateralizm jest jeszcze bardziej naglącym wyzwaniem” – uważa Francesca Di Giovanni. Podkreśla również rolę w tym zakresie Stolicy Apostolskiej.

„Stolica Apostolska jest niezależnym podmiotem, uznanym na poziomie międzynarodowym, który nie jest związany z interesami typu komercyjnego, tym bardziej militarnego lub ekspansji terytorialnej. To czyni ją bardziej niezależną i wolną w działaniu, aby nieść orędzie pokoju i solidarności pośród narodów i tych, którzy nimi rządzą. Papież Franciszek streszcza to orędzie w jednym słowie: «braterstwo». Braterstwo rozumiane jest nie tylko jako cel do osiągnięcia, również poprzez trudy, ale także jako konkretna droga dla narodów – podkreśliła Di Giovanni. – Bycie człowiekiem w swojej godności osobowej ma nie tylko wymiar indywidualny, ale również społeczny, bo istota ludzka stworzona jest na obraz i podobieństwo jedynego Boga w trzech osobach. Dlatego ten szacunek dla człowieka, który głosi Stolica Apostolska inspirując się przy tym Ewangelią, wnosi również w różne gremia międzynarodowe. Jako moralną powinność odczytuje także towarzyszenie wspólnocie międzynarodowej w dążeniu do pokoju, integralnego rozwoju ludzkich istnień i wszystkich narodów przeciwstawiając się biedzie oraz walcząc z degradacją środowiska.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama