W relacji ze starszymi potrzeba pedagogii czułości i słuchania

„Jestem z wami każdego dnia” – tak brzmi hasło pierwszego Międzynarodowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.

Reklama

Podkreśla ono potrzebę dialogu międzypokoleniowego oraz znaczenie przekazywania wiary. Zdaniem Gabrielli Gambino, podsekretarza Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia słowa te wyrażają „pedagogię czułości” w stosunku do osób najsłabszych. Temat ten wydaje się jeszcze bardziej aktualny podczas pandemii, która ograniczyła bezpośrednie kontakty, aby chronić osoby najbardziej podatne na zagrożenia.

Gabriella Gambino uważa, że młodzi w relacji ze starszymi szczególne kształtują w sobie „pedagogię słuchania”, ponieważ umacniają dzięki temu korzenie swojej historii rodzinnej oraz uświadamiają sobie, że nie zawsze życie wyglądało tak jak teraz i nabierają szerszej pespektywy w postrzeganiu świata.

Temat Dnia wybrany przez Ojca Świętego wyraża myśl o bliskości Pana i Kościoła wobec dziadków oraz osób starszych. Przecież „Ja jestem z tobą każdego dnia” – to słowa, które wszyscy chcieliby usłyszeć. Pan kieruje je do nas w każdym trudnym momencie życia, szczególnie w starości. Mają one również piękną wymowę w dialogu międzypokoleniowym między starszymi i młodymi. Jest to przesłanie, które dziadkowie mogą skierować do młodych ludzi, jeśli weźmiemy pod uwagę misję ewangelizacji, głoszenia wiary, którą starsi mają wobec nich.

Jest to aspekt, na który Papież Franciszek kładzie duży nacisk, ale jest to również przesłanie, które młodzi mogą przekazać dziadkom: „Jestem blisko ciebie, jestem zawsze z tobą”. To przesłanie jest więc drogą, która może pomóc Kościołowi przezwyciężyć międzypokoleniowe podziały, które dzisiaj rozbijają dialog między młodszymi i starszymi. Mówi Gabriella Gambino:

„Dziadkowie mogą odegrać decydującą rolę w wierze swoich wnuków i młodszych, i to nie tylko w przekazywaniu wiary i relacji z Bogiem, ale także w przekazywaniu pamięci, wartości i korzeni, które pozwalają młodym ludziom zrozumieć, kim są i skąd pochodzą. Na słowa Augustyna: «Skąd przychodzę i dokąd zmierzam?» nasza młodzież powinna odpowiedzieć patrząc na swoich dziadków, na osoby starsze, które przypominają nam, kim jesteśmy i skąd przychodzimy – zauważa Gabriella Gambino. – Przekaz wiary ma dziś szczególne znaczenie w dialogu międzypokoleniowym, biorąc pod uwagę, że w zsekularyzowanym społeczeństwie, takim jak nasze, rodzice często nie są w stanie wprowadzić swoich dzieci w doświadczenie wiary.“

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama