Opactwo benedyktynów w austriackim Admont zdecydowało otworzyć swoją największą na świecie bibliotekę klasztorną o tydzień wcześniej niż planowano. Impulsem do tego była amerykańska prezenterka talk show, Oprah Winfrey. Na swoim Instagramie „Oprah's Book Club” w USA zachęciła ponad pół miliona użytkowników do odwiedzenie barokowej biblioteki, zawierającej w swych zbiorach 70.000 tomów.
„Otrzymujemy wiadomości od ludzi z całego świata, którzy koniecznie chcą odwiedzić naszą bibliotekę klasztorną" – powiedział w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress opat benedyktynów w Admond o. Gerhard Hafner. Zapowiedział, że na skutek tej „reklamy” pod hasłem „Pre-'Oprah'ning the Admont Abbey Library” opactwo otworzy więc swoją bibliotekę w dniach 17 i 18 kwietnia (w godz. 10-17), a nie jak pierwotnie planowano 24 kwietnia ze względu na przepisy obowiązujące podczas pandemii koronawirusa konieczna jest rezerwacja miejsc.
„Czujemy się oczywiście zaszczyceni, że klub książki Oprah Winfrey polecił podróż do naszej biblioteki klasztornej wywołując tym samym prawdziwe zamieszanie”, podkreślił o. Mario Brandmüller, kierownik ds. kultury, turystyki i PR w opactwie. Wyraził nadzieję, że klasztor sprosta dużemu zainteresowaniu tym wydarzeniem.
Ze względu na obowiązujące przepisy czasu pandemii bibliotekę klasztorną można zwiedzać tylko po wcześniejszym umówieniu się. „Rezerwacje są bardzo ważne, aby uniknąć długiego czasu oczekiwania. "Ze względu na bezpieczeństwo w bibliotece będzie mogło przebywać jednocześnie 45 osób", powiedział o. Brandmüller. Dodał, że każdy zwiedzający może przebywać w bibliotece opactwa przez 30 minut.
Muzeum Opactwa Admont planuje rozpoczęcie tegorocznego sezonu 24 kwietnia. „Poza zwiedzaniem biblioteki w muzeum opactwa prezentowane są od wielu lat ciekawe wystawy, jedną z nich będzie „MY FRYDERYK III i MAKSYMILIAN I – ich świat i ich czasy”, poświęcona gotykowi - powiedział o. Brandmüller.
Dyskusyjny Klub Książki został utworzony przez amerykańską prezenterkę Oprah Winfrey, która wykorzystuje swoją popularność do prezentowania książek. Klub dowiedział się o bibliotece w Admont dzięki szerokiej działalności klasztoru w mediach społecznościowych. Na początku roku film o bibliotece klasztornej na globalnej platformie turystycznej "EarthPix" oraz na stronie jednego z blogerów miał ponad milion wyświetleń i liczne pytania o rezerwację.
Do sławy opactwa Admont przyczyniło się również jego członkostwo w międzynarodowej platformie sieci kulturalnych i marketingowych "Cultour.digital", dzięki której od niedawna istnieje możliwość wirtualnego zwiedzania muzeum opactwa. Korzystając ze specjalnie opracowanego oprogramowania, goście mogą wirtualnie przechadzać się po historycznej budowli, podziwiać skarby sztuki, a nawet wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem na żywo i obejrzeć niektóre z wiekowych książek klasztornej biblioteki.
Opactwo Admont zawiera największą bibliotekę klasztorną na świecie, a także bogatą kolekcję obiektów naukowych. Słynie z barokowej architektury, zbiorów sztuki i rękopisów.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.