Droga do nieba we dwoje

Okładka książki Okładka książki

19 marca papież Franciszek zainaugurował Rok „Rodzina Amoris Laetitia”.

19 marca br. minęła 5. rocznica ogłoszenia przez papieża Franciszka adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” („O miłości w rodzinie”). Z tej racji Ojciec Święty zainaugurował Rok „Rodzina Amoris Laetitia”, który zakończy się 26.06.2022 r., z okazji X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie z Papieżem.

Potrzebujemy tego czasu, jak zauważa Papież, „aby rozmawiać, aby objąć siebie nawzajem bez pośpiechu, aby dzielić się swoimi planami, ażeby wysłuchać się nawzajem, spojrzeć sobie w oczy, docenić, aby umocnić relację” (Amoris Laetitia 224). W tych prostych znakach mamy bowiem odkrywać piękno i radość z miłości. Pomocą w tym procesie odkrywania może okazać się też „Leksykon małżeński” Wydawnictwa Fides.

Według definicji słownikowej, leksykon stanowi uporządkowany zbiór wiedzy ujęty w formie haseł wraz z ich podstawowymi opisami bądź zawierający wiedzę encyklopedyczną w formie skondensowanej. Natomiast „Leksykon małżeński” to swego rodzaju wparcie poradnik i przewodnik dla osób planujących ślub, będących w szczęśliwym związku, ale i takich, które przeżywają kryzysy czy dramaty małżeńskie. Autorzy dotykają najważniejszych, najbardziej istotnych, ale często również i najtrudniejszych obszarów miłości oraz małżeństwa. „Ojcze nasz, któryś jest w Niebie...”. Na kanwie tej najważniejszej i wzorcowej modlitwy uczniów Jezusa czworo znanych autorów: Anna Jedna, ks. Marek Dziewiecki, Jacek Pulikowski, o. Jacek Salij OP, prezentuje nam wyjątkowy przewodnik po drogach i rozdrożach życia małżeńskiego, które stanowi wspólną drogę uświęcenia.

Co mówił o małżeństwie Pan Jezus i Ewangelia, co mówi Kościół katolicki? Na te fundamentalne głosy nałożone są cztery różne doświadczenia osób komentujących kondycję współczesnego małżeństwa. Słyszymy więc duchownych, katolickiego wykładowcę i terapeutę rodzin, wreszcie sakramentalną żonę doświadczoną rozwodem, prowadzącą Ognisko Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR. W pięciu rozdziałach odnoszących się do kolejnych wersów modlitwy Pańskiej, zostało omówionych szczegółowo ponad 30 najważniejszych zagadnień z jakimi może spotkać się każda współczesna rodzina. Wiedza i doświadczenie, wsparte licznymi przykładami i osobistym świadectwem autorów, pozwalają nam spojrzeć na problem wielostronnie i odczytać propozycję jego rozwiązania.

Ks. Marek Dziewiecki zauważa: „Szczęśliwe małżeństwo i trwała rodzina to zdecydowanie najlepsze, najbardziej korzystne, ustanowione przez samego Boga miejsce na tej ziemi dla dzielenia się miłością, dla tworzenia klimatu bezpieczeństwa, radosnego wychowania dzieci, wspólnego dorastania do świętości” (s. 11n). Natomiast Jacek Pulikowski uważa: „Bezwzględnie pierwszym i podstawowym elementem trwałości małżeństwa jest szczere przylgnięcie obojga do Boga, do sakramentów, Kościoła i modlitwy – nade wszystko zaś do Eucharystii” (s. 181).

„Leksykon” stanowi cenną propozycję dla narzeczonych, młodych małżeństw i wszystkich zainteresowanych tematyką rodziny. Może być więc doskonałym prezentem na różne okazje, w tym przygotowanie do małżeństwa czy kolejną rocznicę ślubu.

Anna Jedna, o. Jacek Salij OP, ks. Marek Dziewiecki, Jacek Pulikowski, Leksykon małżeński, Wydawnictwo Fides, Kraków 2021, ss. 368.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9