Ziemia Święta to miejsce świadectwa żywej wiary

Modlitwę za chrześcijan w Ziemi Świętej i o to, by ojczyna Jezusa nie pozostała muzeum, ale była miejscem świadectwa żywej wiary, zanosili na Jasnej Górze przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Dziś zakończyli trzydniowe, doroczne rekolekcje wielkopostne.

Ze względu na pandemię w dniach skupienia wzięło udział ok. 60 osób, choć zwierzchnictwo polskie Zakonu, obchodzące 25-lecie ustanowienia, liczy prawie 300. „Jesteśmy odpowiedzialni za obecność chrześcijan w Ziemi Świętej i wszystkie nasze działania mają ten cel, abyśmy nie doprowadzili, przez brak zaangażowania, do tego, że Ziemia Święta stanie się muzeum. Mieszkańcy z wielką determinacją walczą o to, aby nie wyjechać z Ziemi Świętej – my musimy ich w tym wesprzeć” – powiedział Józef Dąbrowski, zwierzchnik polskiego zwierzchnictwa Zakonu.

Zwierzchnik podkreśla, że sytuacja chrześcijan w Jerozolimie jest dramatyczna, bo wraz z ustaniem pielgrzymek ludzie zostali tam bez środków do życia, dlatego pomoc jest konieczna, zwłaszcza teraz.

Podczas rekolekcji mowa była m.in. o wspólnocie żyjącej tajemnicą paschalną, zgromadzonej wokół Maryi. Głosił je biblista, ks. dr Ryszard Kempiak. Jak podkreślał „twarz Maryi, poraniona, ale o łagodnym obliczu skłania nas nieustannie do rachunku sumienia i wzywa do nawrócenia”.

Dziś na zakończenie rekolekcji Mszy św. przewodniczył bp Artur Ważny, który przeżywał na Jasnej Górze biskupie prymicje.

Damy i kawalerowie Zakonu służą Stolicy Apostolskiej, pomagają chrześcijanom w Jerozolimie, chronią miejsca święte i opiekują się nimi, prowadzą szkoły. Na świecie Zakon liczy kilkanaście tysięcy członków, najwięcej w Kanadzie, USA i Włoszech.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11