Niemal połowa najważniejszych dykasterii Kurii Rzymskiej jest obecnie kierowana przez biskupów, którzy przekroczyli 75. rok życia – wiek, w którym hierarchowie przechodzą na emeryturę – zauważa amerykański watykanista Edward Pentin.
Spośród 22 najważniejszych dykasterii Kurii Rzymskiej (nie licząc papieskich akademii, komisji i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego) dziewięcioma kierują kardynałowie lub biskupi, którzy mogą być już na emeryturze. Najstarszym z nich jest kierujący Kongregacją ds. Duchowieństwa kardynał Beniamino Stella, który w sierpniu skończy 80 lat. Podobnie bp Pio Vito Pinto, dziekan Roty Rzymskiej, również bliski papieżowi, skończy 80 lat pod koniec marca i oczekuje się, że wkrótce jego stanowisko zajmie ktoś inny.
Prefektem Kongregacji ds. Biskupów od 2010 r. jest 76-letni kardynał Marc Ouellet.
Innym prefektem w wieku emerytalnym jest jezuita, kardynał Luis Ladaria, który w kwietniu skończy 77 lat i od 2017 roku kieruje Kongregacją Nauki Wiary.
Amerykański watykanista przypomina, że w czerwcu 76 lat skończy prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pochodzący z Gwinei kardynał Robert Sarah, a 77 lat skończyli już prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kardynał Giuseppe Versaldi oraz prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kardynał Leonardo Sandri. 76 lat skończył także prefekt Trybunału Penitencjarii Apostolskiej kardynał Mauro Piacenza.
Z kolei wśród szefów papieskich rad niebawem na emeryturę przejdzie zapewne przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi, który w październiku skończy 79 lat.
Ponadto przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, kardynał Giuseppe Bertello, zostanie prawdopodobnie zastąpiony w tym roku, ponieważ 1 października skończy 79 lat - w tym samym dniu, w którym upływają jego dwie pięcioletnie kadencje.
Jeśli chodzi o akademie papieskie, Argentyńczyk biskup Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, skończy we wrześniu 79 lat, natomiast arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Pro Vita, kończy w kwietniu 76 lat. W czerwcu 77 lat skończy kardynał Sean O'Malley, przewodniczący Papieskiej Rady Ochrony Małoletnich a zarazem arcybiskup Bostonu.
77 lat skończył już archiprezbiter bazyliki św. Piotra i papieski wikariusz dla Państwa Watykańskiego kard. Angelo Comastri.
Tak duża liczba biskupów kierujących watykańskimi dykasteriami po osiągnięciu wieku emerytalnego jest niezwykła i wskazuje na możliwość znacznej rotacji w kierownictwie kurialnym, do jakiej dojdzie zapewne w najbliższych miesiącach. Może to mieć miejsce po ogłoszeniu nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej Praedicate Evangelium. Wśród proponowanych w niej zmian znajdują się połączenie Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej z Papieską Radą ds. Kultury, a także inne znaczące reformy. Jak twierdzi sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, konstytucja ma zostać opublikowana przed końcem roku i możliwe, że znaczna liczba zmian personalnych na wysokim szczeblu zbiegnie się z tą reformą lub nastąpi wkrótce po niej – uważa Edward Pentin.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.