W archidiecezji mediolańskiej trwa reforma dekanatów. Powstaną w nich zgromadzenia synodalne. – To świeccy będą ukierunkowywać życie dekanalne – podkreśla wikariusz generalny prał. Franco Agnesi.
Pierwszym krokiem było zmniejszenie liczby dekanatów z 73 do 63 i nominacja nowych dziekanów przez abp. Mario Delpiniego. Dziekanów wyłoniono na podstawie sugestii wyrażonej w głosowaniu z 19 stycznia, w którym brali udział prezbiterzy i diakoni.
Reforma dekanatów – wyjaśnia prał. Agnesi – „ma na celu «nasłuchiwanie» wszystkich znaków Ewangelii obecnych na naszym terenie geograficznym i «egzystencjalnym»”. – Chcemy wzrastać w naszej zdolności dochodzenia do decyzji „synodalnych”, aby dokonywać wyborów misyjnych oraz wspierać ewangeliczne świadectwo w różnych obszarach ludzkiego życia, od szkoły po zdrowie, od wolontariatu po sport – mówi wikariusz generalny archidiecezji.
W tym celu w dekanatach zostaną wprowadzone zgromadzenia synodalne, których kształt ma być określony w najbliższych tygodniach. – Od dziekana oczekuje się nie tego, że weźmie na swe barki jeszcze jeden ciężar, lecz że wyciągnie rękę, która przyjmuje, która przekazuje znak pokoju, która łączy się z innymi rękami uczniów i misjonarzy. Jedno jest pewne: to przede wszystkim świeccy będą animować i ukierunkowywać życie dekanalne. W tym rozeznawaniu dziekan będzie miał za zadanie być znakiem komunii, gromadzić razem i wzmacniać charyzmaty i posługi, które Duch wzbudza w Kościele – wyjaśnia duchowny.
Dekanat to struktura organizacyjna diecezji, grupująca kilka lub kilkanaście parafii, pomagająca w koordynacji ich pracy duszpasterskiej.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.