Biskup przestrzegł przed „eksperymentowaniem” w Kościele.
„Na ile jesteśmy środowiskiem słuchającym Boga, który mówi do nas swoim słowem? Kogo naprawdę słuchamy?” – pytał bp Piotr Greger, który przewodniczył dziś w Malcu na Podbeskidziu Mszy św. z okazji 30. rocznicy erygowania tutejszej parafii św. Jana Kantego. Biskup przestrzegł przed „eksperymentowaniem” w Kościele.
W homilii biskup przypomniał, że „jako wspólnota wiary nie jesteśmy właścicielami Kościoła”. „To nie jest nasz Kościół. On jest Chrystusowy, dlatego mamy obowiązek wsłuchiwania się w to, co Pan Bóg ma nam do powiedzenia. Żyjąc w Kościele nie wolno nam chodzić własnymi drogami, ale mamy kroczyć za Jezusem, po śladach przez Niego wyznaczonych" – zaznaczył duchowny, przestrzegając przed pokusą eksperymentowania.
„Żyjąc w tej wspólnocie nie możemy w niczym eksperymentować, nie wolno kombinować, manipulować, ale mamy moralną powinność wsłuchiwania się w słowo Boże i być jemu posłusznym” – podkreślił kaznodzieja.
Biskup pomocniczy wezwał do dziękowania Bogu za tych ludzi, którzy podjęli starania o uzyskanie zezwolenia na budowę kościoła w Malcu. „Pamiętamy o tych, którzy dzieło budowy wspierali swoją modlitwą, ofiarą i pracą. Ogarniamy pamięcią modlitewną tych wszystkich, którzy do dziś troszczą się o tę świątynię, za co pragnę Wam serdecznie podziękować. Pamiętamy o tych, którzy pełniąc posługę kapłańską, na miarę swoich możliwości troszczyli się o wzrost życia chrześcijańskiego” – zapewnił.
W latach 1848-49 wybudowano w Malcu kapliczkę – dziękczynne wotum za ocalenie z zarazy. Tu zatrzymywali się pątnicy, a w maju gromadzono się, aby odmawiać litanię i śpiewać pieśni maryjne. W 1892 r. odprawiona została pierwsza Msza św. Od 1941 roku kaplica służyła jako punkt spotkań konspiracyjnych, podczas których słuchano ukrytego w ołtarzu radia. Po wojnie umieszczono w ołtarzu nowe relikwie: bł. Jozafata Kuncewicza i św. Tomasza Becketta.
W lutym 1991 roku dekretem metropolity krakowskiego erygowano w Malcu parafię pw. św. Jana Kantego. Dzięki życzliwości ks. prałata Władysława Gasidły, kustosza Grobu św. Jana Kantego w kościele akademickim św. Anny w Krakowie, parafia w Malcu otrzymała przed rozpoczęciem Jubileuszu 2000 relikwie swego patrona.
W latach 2006 -2014 parafią kierował ks. Jan Gawlas, a następnie na ponad półtora roku ks. Waldemar Niemiec. Od sierpnia 2015 r. proboszczem jest ks. Marian Mazurek.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.