"Kapelani szpitalni są etatowymi pracownikami szpitala i powinni zostać zgłoszeni w sposób właściwy dla etapu O, tak jak pracownicy medyczni. Termin zgłaszania upływa 14 stycznia" - dowiedziała się Katolicka Agencja Informacyjna w ministerstwie zdrowia. Resort odpowiedział w ten sposób na pytanie KAI, czy duchowni posługujący w szpitalach są kwalifikowani do pierwszego etapu szczepień przeciwko COVID-19.
W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, trwa szczepienie personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie „0”) przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepiają swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.
Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpoczęło się przed akcją szczepienia populacyjnego.
"Kapelani szpitalni są etatowymi pracownikami szpitala i powinni zostać zgłoszeni w sposób właściwy dla etapu O, tak jak pracownicy medyczni" - poinformowało KAI Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
- Termin zgłaszania upływa 14 stycznia 2021. Stanowisko "Kapelan szpitalny" zawarte jest w taryfikatorze kwalifikacyjnym jako należące do personelu podmiotu leczniczego - wyjaśniła Joanna Koc, starszy specjalista w Biurze Komunikacji MZ.
Pod koniec grudnia ub. roku Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała komunikat skierowany do duchowieństwa diecezjalnego, w którym przypomniano, że każdy kapłan posługujący wśród osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 powinien mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej takie jak personel medyczny zajmujący się pacjentem chorym na COVID-19.
"Zaleca się również troskę o szczepienia wraz z personelem medycznym szpitala, jeżeli będzie to możliwe" - napisano w komunikacie.
Z kolei 5 stycznia rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ poinformował na Twitterze: "W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi szczepień osób duchownych informuję, że będą się one odbywać na ogólnych zasadach obowiązujących wszystkich obywateli, zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.