Biskupi prawosławni na Boże Narodzenie.
Doświadczenie, które przyniósł koronawirus, dodatkowo przyczynia się do duchowego liberalizmu, strachu i ochłodzenia wiary – napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). – Podstępny czas, podstępne dni – opisują obecny czas w liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzić będą 7 stycznia.
„Cerkiew, jak statek na morzu, unosi się na szalejącym morzu życia ku zbawieniu, zewsząd przytłoczony przebiegłością sił zła (2Tes 3,2), pośród wielu niebezpieczeństw i trudności, pamiętając jednak o słowach apostoła Jana Teologa, że cały świat pogrążony jest w źłu (1J 5,19)” – czytamy w liście.
W przesłaniu do duchowieństwa, mniszek i wszystkich wiernych biskupi ubolewają, że „duchowe rozluźnienie społeczeństwa sprzyja pokusom szatana” oraz, że widać obojętność wobec własnej Cerkwi oraz wiary i pobożności przodków. „Im trudniejsze są okoliczności, tym bardziej należy wierzyć, że Chrystus jest najmądrzejszym i najpotężniejszym Sternikiem na statku swojej Cerkwi” – napisali biskupi PAKP.
Duchowni wyrażają też wdzięczność Bogu za dobro, jakiego prawosławna Cerkiew w Polsce doświadczyła w minionym roku. Wymienili tu m.in. kanonizację Męczenników Podlaskich, budowe i remonty wielu świątyń na czele z cerkwią Świętej Sofii – Mądrości Bożej w Warszawie, odbudowę żeńskiego monasteru w Turkowicach i budowę cerkwi-pomnika Męczenników Podlaskich w Zaleszanach.
Niech Nowy Rok „Łaski Pańskiej” będzie dla nas wszystkich, naszej Cerkwi, Ojczyzny błogosławiony przez Boga, wypełniony pokojem i dostatkiem – napisali na koniec prawosławni hierarchowie.
List podpisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z abp. Sawą, Metropolitą Warszawskim i Całej Polski.
W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest “opóźniony” o 13 dni.
Niektóre jednak parafie prawosławne, w takich miastach jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, obchodzą Święta Bożego Narodzenia wedle kalendarza gregoriańskiego, w tym samym czasie co katolicy.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy; jednak z danych GUS wynika, że Polskę zamieszkuje 156 tys. prawosławnych. Są skupieni w ok. 250 parafiach, posiadają ponad 400 świątyń.
W skład Kościoła prawosławnego w Polsce wchodzi siedem diecezji: warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, przemysko-sądecka, łódzko-poznańska, wrocławsko-szczecińska oraz ordynariat polowy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.