Wśród nich - wydarzenia w Mińsku.
Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem na progu Nowego Roku rosyjski niezależny portal wiadomości i publicystyki religijnej Credo.Press (dawniej Portal Credo) ogłosił własny ranking 20 najważniejszych wydarzeń religijnych w Rosji i na świecie w minionym roku. Na pierwszym miejscu wymieniono ciągle jeszcze trwające (od marca 2020) „doświadczenie koronawirusowe” i związane z nim ofiary, następnie sąd nad ks. Andriejem Kurajewem z 29 grudnia i „bunt” o. Sergiusza (Romanowa), jego wyklęcie z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i aresztowanie przez władze państwowe (kwiecień-grudzień).
Na piątym miejscu dziennikarze portalu umieścili pierwsze wydarzenie zagraniczne – uznanie autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy przez Kościół Cypru i pogłębienie przez to rozłamu w światowym prawosławiu (październik-listopad), na szóstym – protesty chrześcijan przeciw fałszerstwom wyborczym na Białorusi oraz związane z tym wygnanie, a następnie powrót do kraju katolickiego metropolity mińsko-mohylowskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza (sierpień-grudzień).
Większość zdarzeń, które znalazły się w wykazie Credo.Press, dotyczy Rosji i prawosławia, ale umieszczono tam także kilka faktów, wykraczających poza to wyznanie i ten kraj, np. powołanie Komitetu „Wolność sumienia” im. G. Jakunina w Federacji Rosyjskiej (11-12 marca; 13. miejsce), zaostrzenie ustawodawstwa o wolności sumienia w Rosji (grudzień; 14.), wprowadzenie słowa „Bóg” do konstytucji Rosji (luty-lipiec; 9.), niepowodzenie zaproponowanego przez RKP „Szczytu wszechprawosławnego” w Ammanie (26 lutego; 16.) czy protesty zwolenników Patriarchatu Serbskiego w Czarnogórze i zmiana rządu w tym kraju (styczeń-listopad; 17.).
Swoje wykazy najważniejszych wydarzeń religijnych minionego roku redakcja Credo.Press (który jeszcze na początku 2020 nosił nazwę "Portal-Credo") zamieszcza zwykle 1 stycznia następnego roku już od kilkunastu lat. W zależności od ważnych, zdaniem autorów, wydarzeń w danym roku, obejmuje on od 30 do 50 pozycji. W tym roku znalazło się tam jedynie 20 zdarzeń. W przeszłości kilka razy uwzględniano w nim wydarzenia w Polsce, np. w 2012 na jednym z dalszych miejsc wymieniono podpisaną w sierpniu tegoż roku w Warszawie wspólną polsko-rosyjską deklarację katolicko-prawosławną o pojednaniu między naszymi narodami.
Pierwszą trójkę najważniejszych wydarzeń 2019 tworzyły: masowe protesty mieszkańców Jekaterynburga przeciw budowie soboru RKP na miejskim skwerze, zakończone cofnięciem decyzji w tej sprawie (maj 2019), udzielenie przez Patriarchat Konstantynopolski autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy (6 stycznia) i prześladowania, łącznie z użyciem tortur, świadków Jehowy w różnych częściach Rosji (cały rok).
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.