„Potrzebny jest nowy model kulturowy w podejściu do innych ludzi oraz do środowiska. Powinien on obejmować trzy pojęcia: świadomość, mądrość oraz wolę polityczną” – te słowa kard. Pietro Parolin skierował w przesłaniu zatytułowanym: „Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Z Paryża do Glasgow przez Mediolan”.
Zostało ono przedstawione podczas spotkania w trybie on-line, które zorganizowali Ambasadorzy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch, akredytowani przy Stolicy Apostolskiej z okazji piątej rocznicy konferencji klimatycznej, zakończonej podpisaniem porozumienia paryskiego.
Watykański sekretarz stanu stwierdził, że złagodzenie niekorzystnych zmian klimatycznych nadal jest drogą pod górę, ponieważ wiele badań pokazuje, że zobowiązania podjęte przez kraje pięć lat temu w Paryżu są bardzo dalekie od realizacji w praktyce. Pandemia COVID-19 i globalne ocieplenie świadczą o tym, że ludzie w społeczeństwach stają się dla siebie sąsiadami, ale często nie żyją jak bracia i siostry. Ludzkość staje wobec wyzwania wypracowania nowego modelu kulturowego, który opierałby się na wzajemnej trosce o siebie oraz o środowisko naturalne zamiast stylu bycia wyrażającego się w obojętności, niszczeniu oraz w marnotrawstwie.
Kard. Parolin podkreślił, że w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił znaczny wzrost świadomości. Daje się to chociażby zauważyć w zwiększonym udziale społeczeństwa obywatelskiego, a zwłaszcza młodych ludzi w budzeniu wrażliwości na wpływ zmian klimatycznych na obecne i przyszłe pokolenia. W wymiarze mądrości również można zaobserwować znaczny postęp, nie tylko z „etycznego” punktu widzenia, ale także w zakresie opracowywania praktycznych propozycji i projektów dotyczących skutecznego oraz odpowiedzialnego podejścia do zmian klimatycznych. Zwiększył się m.in. dostęp do energii odnawialnej, rozwija się ekologiczne rolnictwo, odpowiedzialne rybołówstwo oraz ponowne zalesianie. Wolniejszy natomiast wydaje się postęp w dziedzinie woli politycznej. To jej brak najbardziej hamuje wprowadzanie w życie postanowień porozumienia paryskiego. Jej wzmocnienie jest ważnym zadaniem w kontekście wirtualnego szczytu klimatycznego wysokiego szczebla, który ma odbyć się w najbliższych dniach oraz COP-26 i jego procesu przygotowawczego, wyznaczonego na drugą połowę przyszłego roku.
Watykański sekretarz stanu zapewnił, że Ojciec Święty będzie również interweniował i informował o szeregu istotnych zobowiązań ze strony Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, z naciskiem na dwa punkty. Po pierwsze, przymierze pomiędzy ludźmi a środowiskiem powinno podkreślać ludzką godność oraz dobro wspólne, a także zwracać szczególną uwagę na osoby najsłabsze i najbardziej bezbronne pośród nas. Po drugie, rozwiązania polityczne i techniczne, chociaż konieczne, nie wystarczą – podkreślił kard. Parolin. Muszą one zostać uzupełnione procesem edukacyjnym, który zachęci zwłaszcza młodych ludzi, do zmiany stylu życia i nowego poczucia naszego wspólnego człowieczeństwa, prowadząc do zmian w sposobie postrzegania rzeczywistości.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.