Andrzej Duda opowiadał dziennikarzom o swej wizycie w Watykanie.
Nie mogliśmy przybyć z narodową pielgrzymką 18 maja, aby oddać hołd Janowi Pawłowi II. Jednak dzisiaj w imieniu całego narodu polskiego mogłem tutaj uczestniczyć we Mszy św. Mogliśmy z moją żoną i polską delegacją złożyć wieniec na grobie Jana Pawła II i mogliśmy modlić się za jego pośrednictwem o powodzenie dla naszej Ojczyzny i całego naszego narodu - mówił prezydent Andrzej Duda, opowiadając dziennikarzom o swej wizycie w Watykanie.
Przyznał, że spotkanie z Papieżem Franciszkiem było bardzo miłe i wzruszające. “Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce i pandemii koronawirusa - mówił Andrzej Duda. - Ojciec Święty podziękował mi, że w tych trudnych czasach pamiętaliśmy o innych społeczeństwach, o innych narodach, za pomoc, którą udzieliliśmy Włochom, za pomoc, która przyszła tutaj do Watykanu, ale także za pomoc, która dotarła do państw partnerstwa wschodniego, do państw bałkańskich. Powiedziałem, że w trudnych czasach powinniśmy być razem, powinniśmy pokazywać solidarność i że jest dla mnie wielką satysfakcją, że nasze państwo, że my – Polacy, w tych trudnych czasach związanych z pandemią, tę solidarność pokazaliśmy”.
Andrzej Duda przyznał, że o sytuacji na świecie w czasie pandemii rozmawiał też z kard. Pietro Parolinem. Z watykańskim sekretarzem stanu poruszył tematy dotyczące sytuacji międzynarodowej. Podzielono się między inny oceną sytuacji na Białorusi. “Tu w zasadzie mieliśmy wspólne zdanie, że należy wspierać tych wszystkich, którzy chcą prawdziwie demokracji, wolności, wszystkich tych, którzy chcą żyć w uczciwym państwie. Ci ludzie powinni mieć nasze wsparcie, ale oczywiście Białoruś sama powinna decydować o sobie w wolnych i uczciwych wyborach. Tutaj mieliśmy stanowisko jednoznaczne, że wspólnota międzynarodowa powinna tego od władz Białorusi wymagać”.
Prezydent Polski przyznał, że w Watykanie rozmawiał również o sytuacji na Bliskim Wschodzie i położeniu chrześcijan w różnych krajach. “Odebrałem podziękowania, że stanowisko Polski jest w tych sprawach tak bardzo pryncypialne, że zawsze stajemy w obronie tych, którzy są uciskani”.
Andrzej Duda zapowiedział, że o polskiej pomocy dla potrzebujących i polskiej polityce społecznej będzie jeszcze rozmawiał ze Wspólnotą św. Idziego. “Ojciec Święty Franciszek zwrócił uwagę, że przez ostatnie lata prowadziliśmy bardzo skuteczną politykę dla rodzin, ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem te podziękowania. Wspominał o wszystkich programach, które uruchomiliśmy, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że wie o tym Ojciec Święty” - dodał prezydent.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).