Księga Judyty w interpretacji aktorki Barbary Bursztynowicz będzie premierową odsłoną cyklu Verba Sacra on line. W wydarzeniu można będzie wziąć udział w niedzielę za pośrednictwem kanału YouTube.
Jak tłumaczył twórca i główny organizator wydarzenia, Przemysław Basiński, premierowa prezentacja Verba Sacra w internecie odbędzie się w niedzielę o godz. 17. Wydarzenie będzie okazją do zgłębienia Księgi Judyty w interpretacji aktorki telewizyjnej i teatralnej Barbary Bursztynowicz. Premiera odbędzie się na kanale YouTube: https://www.youtube.com/verbasacraonline.
Verba Sacra Verba Sacra Biblia 3.0 - Księga JudytyBasiński zaznaczył, że Księga Judyty znajduje się w katolickim zbiorze ksiąg biblijnych, a przez protestantów uznawana jest za apokryf; nie ma jej w kanonie hebrajskim. Jak dodał, "Judyta była tematem wielu dzieł artystycznych, m.in. takich mistrzów, jak: Botticelli, Donatello, Giorgione, Klimt, Rubens. Była natchnieniem kompozytorów - jak Vivaldi, pisarzy - Hebbel, Potocki".
Według dr Joanny Kiersztejn, autorki komentarza do księgi, "Judyta jest niejako uobecnieniem i przypomnieniem wszystkich niezwykłych kobiet Starego Testamentu. Ale nie tylko to. Tradycja Kościoła widzi w niej figurę Maryi, która miażdży głowę węża, podobnie jak Judyta głowę Holofernesa".
"W Księdze Judyty, oprócz portretu kobiety, zaprezentowany został także obraz Boga, który jest Wszechmocnym Stwórcą wszystkiego, niezgłębionym Władcą nieba i ziemi. To On kładzie kres wojnom, gromi wrogów i bierze w obronę poniżonych i odrzuconych, a Jego imię brzmi Pan" - dodała.
Podkreśliła również, że całe przesłanie księgi ma charakter uniwersalny i opiera się na przekonaniu, że "Bóg nieustannie jest obecny w życiu narodu i w życiu każdego człowieka, i daje mu niezliczone dowody swojej opieki. Niezachwiana wiara w Boga, zaufanie, prowadzi człowieka do zwycięstwa" - wskazała.
Ogólnopolski cykl Verba Sacra zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor, zmarły w 2008 roku, recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami, pochodzące z tzw. Biblii Poznańskiej.
Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.
Niedzielna prezentacja będzie 202 premierą Verba Sacra.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.