Polska misjonarka z Aleppo: nawet w czasie wojny nie było tak głodno!

Potężny kryzys ekonomiczny dobija Syryjczyków wykończonych prawie dekadą wojny.

Głód zagląda w oczy kolejnym rodzinom, a pomoc międzynarodowa coraz bardziej słabnie. „Myśleliśmy, że najgorsze już za nami, jednak nawet w czasie wojny nie było tak głodno” – alarmuje siostra Brygida Maniurka. Polska misjonarka ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi pracuje w Aleppo. Przeżyła tam praktycznie całą wojnę, w tym kilkumiesięczne oblężenie tego miasta, które zostało obrócone w gruzy.

Misjonarka wskazuje, że Syryjczycy z każdym dniem coraz bardziej tracą nadzieję na lepszą przyszłość. Wzmagająca się bieda i głód to teraz największe wyzwania. Ludzie nie mają już żadnych oszczędności, a znalezienie pracy graniczy z cudem. „Za zgodą naszych ofiarodawców wszystkie programy pomocy humanitarnej przekierowaliśmy na zakup paczek żywnościowych i lekarstw” – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Maniurka.

„Ogromny kryzys gospodarczy sprawia, że wojna i koronawirus zeszły na drugi plan. Nie widzę, żeby ludzie się bardzo bali zakażenia, ponieważ ich myśl zaprzątnięte są myśleniem o tym, jak przeżyć. Kościół na ile może włącza się w pomoc choć niestety z zagranicy napływa coraz mniej pomocy – mówi papieskiej rozgłośni polska misjonarka. – Nasza parafia św. Franciszka z Asyżu zorganizowała dla dzieci i młodzieży półkolonie w małych grupach. Było to bardzo ważne ponieważ przez ponad trzy miesiące byliśmy kompletnie pozamykani w domach z powodu pandemii. Zapisało się 600 dzieci, każdego dnia przychodziła grupa 200-osobowa. Połowa miała zajęcia w pomieszczeniach parafialnych, druga część szła np. pograć w piłkę. Bardzo potrzebowali tego powrotu do normalności. Naszym celem było to, by dzieci fizycznie odreagowały stres i długie zamknięcie, duży nacisk kładliśmy też na dożywianie. Każdego dnia dzieci otrzymywały posiłek, bo wiemy że rodziców naprawdę nie stać by mogły najeść się do syta. Dwa razy w tygodniu staraliśmy się też zapewnić mięso, na które od wielu miesięcy Syryjczyków już nie stać.“

 W Aleppo nie spadają już pociski, jednak proces odbudowy wciąż się nie rozpoczął. Ludzie tracą nadzieję. „Wiele projektów pomocowych od lat realizowanych jest dzięki wsparciu Polaków, proszę byście dalej o nas pamiętali” – apeluje do rodaków siostra Maniurka.

„Sytuację mamy taką jaka była w czasie wojny, nic się nie odbudowało poza prowizoryczną reparacją mieszkań, żeby ludzie mieli jakiś dach nad głową. Minęło kilka lat od zakończenia walk w naszym mieście, a wciąż nic się nie dzieje. To odbiera ludziom nadzieję, od wielu osób słyszę, że żałują, iż jednak nie wyemigrowali – mówi ze smutkiem siostra Maniurka. – Nowym zjawiskiem od kilku miesięcy jest wzrost samobójstw głównie wśród ojców rodzin, którzy nie widzą wyjścia z sytuacji i nie są w stanie zapewnić rodzinie środków potrzebnych do życia. Bardzo proszę, by o nas nie zapominać, by pamiętać, że choć w tym czasie pandemii przeżywamy swoje trudności, to na świecie jest ktoś bardziej potrzebujący niż ja, ktoś w o wiele trudniejszej sytuacji.“

Pomoc dla Aleppo

Wpłaty w złotówkach
Numer konta: 97 1090 2590 0000 0001 3466 0247
Posiadaczem rachunku jest: FUNDACJA KOMISARIAT ZIEMI SWIETEJ
Ul. Reformacka 4, 31-012 KRAKOW
Cel: dla ubogich w Aleppo

Wpłaty w euro

BANCA POPOLARE ETICA SCPA - FILIALE DI MILANO
Bank address: Via Spallanzani 16 –20129, MILANO
IBAN: IT 39 U 05018 01600 000014488449, BIC/SWIFT: CCRTIT2T84A
Beneficiary's name: FOR THE POOR IN ALEPPO
Write also in the reason for transfer: FOR THE POOR IN ALEPPO
Account holder : Associazione di Terra Santa
MILANO, 20121; Piazza Sant'Angelo, 2

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GŁÓD, SYRIA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9