Podczas trzydniowego spotkania rodziny z całej Polski uczestniczyć będą w obchodach 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.
- Obecna sytuacja wymusiła zmianę formuły dorocznych spotkań dużych rodzin: przede wszystkim znaczne ograniczenie liczebne uczestników (o 70%) oraz rezygnację z warsztatów dla dzieci i rodziców, biesiady rodzinnej, panelu społeczno-ekonomicznego i dużych wydarzeń artystycznych, jak koncerty – informuje Judyta Kruk, rzecznika prasowa ZDR 3+.
Dodała, że celem tegorocznego zjazdu jest symboliczne spotkanie i uczczenie bohaterskiego zrywu do walki o wolność – Powstania Warszawskiego, dlatego hasło Zjazdu brzmi: „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie!”. Wyjaśniła, że „po raz pierwszy rodziny wielodzietne z całej Polski spotkają się w mniejszym gronie, ale za to mają okazję przeżycia wyjątkowego święta jakim jest rocznica Powstania Warszawskiego”.
Jutro, 1 sierpnia od rana, uczestnicy zjazdu podzieleni na specjalne „powstańcze” bataliony będą mogli zwiedzić miejsca upamiętniające Powstanie i w ten sposób poznać Warszawę. Będą śpiewać powstańcze pieśni. Upamiętnią godzinę „W” minutą ciszy na ulicach Warszawy.
- Chcemy, aby nasze rodziny przeżyły ten czas koncentrując się na tych wartościach, jakie towarzyszyły powstańcom 76 lat temu, a jednocześnie Warszawiacy będą mogli spotkać liczne duże rodziny z całej Polski – dodała Joanna Krupska, prezes ZDR 3+.
Jedną z atrakcji planowanych na dziś wieczór (31 lipca) jest możliwość posłuchania i zaśpiewania warszawskich melodii przedwojennych i z okresu okupacji w wykonaniu Kapeli Sztajer. „Zapraszamy duże rodziny do włączenia się w nastrój Warszawy z lat trzydziestych ub. wieku – dlatego mile widziane będą przebrania, charakteryzacja, rekwizyty czy hasła” zachęca Związek Dużych Rodzin.
W sobotę od rana uczestnicy Zjazdu będą zwiedzać Warszawę w małych, rodzinnych grupach, w sposób nawiązujący do daty 1 sierpnia. W miasto wyruszą więc bataliony, pod nazwami prawdziwych batalionów powstańczych sprzed 76 lat. Będą im towarzyszyć pseudonimy prawdziwych Powstańców. Po południu uczestnicy zjazdu uczestniczyć będą w plenerowej Mszy św. w rycie trydenckim, czyli takiej jakie sprawowane była podczas Powstania, a swoimi wspomnieniami podzieli się ks. Stanisław Kicman.
1 sierpnia w południe delegacja rodzin wręczy prezydentowi Andrzejowi Dudzie statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”, która jest przyznawana osobom i firmom najbardziej zasłużonym dla budowania polityki rodzinnej. - Chcemy w ten sposób wyrazić wdzięczność prezydentowi za to, co zrobił, za wspieranie polityki rodzinnej, wsparcie roli rodziców w szkołach i podpisanie Karty Rodziny - wyjaśniła Krupska.
Z udziałem Prezydenta zostanie wręczona nagroda „Europejska Rodzina Roku”, znanemu muzykowi Joszko Broda i jego rodzinie z 11-tką dzieci. Przyznawana jest ona przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC, a wręczy ją jej przewodnicząca Regina Maroncelli.
Równolegle spotka się Samorządowe Forum na rzecz Dużych Rodzin, w którym uczestniczą samorządowcy z całej Polski. W tym roku prezydencję Forum sprawuje Lubartów.
– Będziemy dyskutować na temat polityki mieszkaniowej, o pomyśle tzw. bonu mieszkaniowego, gdyż brak perspektyw na większe mieszkanie jest częstą przyczyną odkładania decyzji o kolejnym dziecku i stanowi poważną barierę demograficzną - wyjaśniła Krupska. Dodała, że ZDR 3+ zachęcać będzie samorządowców także do zniżek dla rodzin wielodzietnych za wywóz śmieci. Okazuje się bowiem – jak wykazują badania - że rodziny wielodzietne produkują proporcjonalnie mniej śmieci niż inne rodziny. – Obok wzniosłych wartości związanych z Powstaniem, będziemy też próbować rozwiązywać bardzo praktyczne problemy – skonstatowała prezes ZDR 3+.
Zapowiedziała ponadto, że niebawem Związek wespół z europejską federacją EFAC zacznie przyznawać polskim gminom, tym, które najbardziej zasłużyły się we wprowadzaniu prorodzinnych rozwiązań, specjalne europejskie certyfikaty.
Wieczorem 1 sierpnia uczestnicy zjazdu posłuchają muzykowania rodziny Joszka Brody.
Zjazd zakończy się w niedzielę 2 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w Archikatedrze Warszawskiej oraz wspólnym, pamiątkowym zdjęciem rodzin pod pomnikiem Powstańców Warszawy. Metropolita warszawski otrzyma także statuetkę „Przyjaciel Dużych Rodzin”, gdyż od wielu lat konsekwentnie towarzyszy rodzinom wielodzietnym.
Honorowy Patronat nad Plenerowym VIII Zjazdem Dużych Rodzin objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda. Zjazd odbywa się dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź, ORLEN-u, Banku PKO BP oraz Grupy Eurocash. Partnerami merytorycznymi zjazdu są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jednym z patronów medialnych Zjazdu jest Katolicka Agencja Informacyjna.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.