Książka zawierająca m.in. świadectwa wiary w czasie pandemii, ukazała się kilka dni temu w wydawnictwie watykańskim.
Papież Franciszek napisał przedmowę do włoskiego wydania książki pt. „Komunia i nadzieja” kard. Waltera Kaspera i niemieckiego pallotyna ks. George’a Augustina. Książka zawierająca m.in. świadectwa wiary w czasie pandemii, ukazała się kilka dni temu w wydawnictwie watykańskim (Libreria Edititrice Vaticana).
Franciszek przypomina, że pandemia zaskoczyła nas wszystkich niczym nagła burza, zmieniając sposób życia rodzin, charakter pracy i funkcjonowanie w przestrzeni publicznej milionów ludzi. Wiele osób wciąż opłakuje śmierć krewnych i przyjaciół. Jeszcze więcej znajduje się w trudnej sytuacji finansowej lub straciło pracę. W wielu krajach nie było możliwe sprawowanie Mszy i czerpanie siły z sakramentów. „Ta dramatyczna sytuacja uwidoczniła naszą bezbronność i potrzebę zbawienia, zakwestionowała wiele pewników, na których opieraliśmy codzienność, zrodziła podstawowe pytania o szczęście i o to, co w życiu najważniejsze” – napisał Papież.
Zauważył również, że oprócz trudnych doświadczeń, pandemia przyniosła nam przebudzenie duchowe, które prowadzi do refleksji nad tym, gdzie znajdują się nasze korzenie, podtrzymujące nas na powierzchni w tym czasie burzy. „Koronawirus przypomniał nam o sprawach najważniejszych, o tym, co zaniedbaliśmy w życiu, podczas gdy skupialiśmy się na ułudach szczęścia” – zaznaczył Franciszek.
Podkreślił, że pandemia jest dla każdego chrześcijanina czasem próby i wyboru Boga, jako celu. Kryzys pokazał także, że w momentach trudnych jesteśmy zależni od innych i potrzebujemy solidarności. „Ten czas zachęca nas do oddania życia w służbie innym. Musimy wreszcie otrząsnąć się i usłyszeć wołanie ubogich oraz naszej cierpiącej planety” – napisał Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że w samym centrum kryzysu obchodziliśmy Wielkanoc. Usłyszeliśmy wówczas po raz kolejny przesłanie zwycięstwa życia nad śmiercią. „Ono daje nam siłę i nie pozwala dać się sparaliżować przez strach. Pomaga przezwyciężać podziały z przeszłości i uznać się za członków jednej wielkiej rodziny ludzkiej, która wykracza poza granice państw” – napisał Papież.
Zaapelował, aby niebezpieczeństwo zarażenie wirusem nauczyło nas innego rodzaju zarażania – zarażania miłością. „Jestem wdzięczny za wiele oznak spontanicznej pomocy i heroicznego zaangażowania personelu medycznego, lekarzy i księży. Dzięki wam poczuliśmy siłę, która pochodziła z wiary” – czytamy w przedmowie.
Na koniec Franciszek przypomina jak trudnym doświadczeniem był dla wielu post od Eucharystii, którego doświadczaliśmy w czasie pandemii. Podkreśla, że choć transmisje medialne były bardzo pomocne, to były one jedynie rozwiązaniem awaryjnym i nie mogą zastąpić osobistego uczestnictwa we Mszy. „Cieszę się, że teraz możemy wrócić do normalnego życia liturgicznego. Obecność Zmartwychwstałego Pana w Jego Słowie i w Eucharystii da nam siłę, której potrzebujemy, aby stawić czoła trudnym problemom, które czekają nas po kryzysie” – zakończył Papież.
Walter Kasper jest emerytowanym przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Z kolei ks. George Augustin założył 15 lat temu Instytut im. Waltera Kaspera. Jest konsultantem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i Kongregacji ds. Duchowieństwa.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.