Walczą z komarami, ekolodzy ostrzegają

Na południu Francji powszechnie stosowane opryski samolotowe środkami zwalczającymi larwy komarów zagrażają bioróżnorodności - ostrzegają ekolodzy. Władze miast żyjących z turystyki nie chcą rezygnować z oprysków.

Popularna substancja zabijająca larwy komarów zawierająca toksyny wytwarzane przez bakterie BTI (Bacillus thuringiensis israelensis) jest powszechnie używana na południu Francji m.in. na wybrzeżu Morza Śródziemnego do walki z komarami, które w tym roku są wyjątkowo dokuczliwe. BTI stosowany jest m.in. przez publiczny urząd ds. walki z komarami EID Mediterranee z siedzibą w Montpellier. Opryski obejmują tereny podmokłe znajdujące się w 220 gminach, czyli około 30 tys. ha.

"Nasze działania mają na celu jedynie sprowadzenie uciążliwości związanej z obecnością komara do akceptowalnego poziomu, a nie całkowitą eksterminację tych owadów" - tłumaczył mediom dyrektor ds. badań i rozwoju w EID Mediterranee Christophe Lagneau.

Na obszarze około 2500 ha z 60 tys. ha Parku Narodowego Camargue prowadzony jest od 2006 r. eksperyment ze stosowaniem BTI. Początkowo eksperyment miał trwać pięć lat, ale został przedłużony. Środek ten nie ma nic wspólnego z produktami syntetycznymi na komary, takimi jak DDT, który jest zakazany we Francji od 40 lat ze względu na jego szczególnie szkodliwy wpływ na środowisko. Mimo to jego stosowaniu w szczególności w parkach narodowych sprzeciwiają się ekolodzy.

Badaczka Brigitte Poulin z instytutu Tour du Valat zajmującego się ochroną śródziemnomorskich mokradeł położonych w sercu parku Camargue, twierdzi, że BTI gromadzi się na dnie bagien i może pozostawać toksyczny przez długi czas. Poulin uważa, że BTI stanowi zagrożenie dla łańcucha pokarmowego niektórych gatunków zwierząt żywiących się larwami komarów, w szczególności: ważek, jaskółek i wróblowatych, ale również dla płazów.

"Badacze wykonują swoją pracę, ale BTI pozostaje najlepszym znanym środkiem" - uważa tymczasem Lagneau, cytowany przez dziennik "Le Figaro".

Władze Montpelier oraz innych turystycznych francuskich miast nie chcą rezygnować z oprysków samolotowych środkami przeciw komarom, tłumacząc, że chmary komarów wypłoszą turystów z ich regionów.

Z Paryża Katarzyna Stańko

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9