Misjonarz o rozwoju partnerstwa pomiędzy Europą i Afryką

„Kościół lokalny w Republice Środkowoafrykańskiej angażuje się w uwrażliwianie ludności na zachowania pozwalające uniknąć zarażenia koronawirusem” – tak opisuje jeden z ważnych nurtów jego obecnej działalności włoski misjonarz, karmelita o. Aurelio Gazzera.

Sytuacja w tym kraju nadal jest dramatyczna. Nie ma wytchnienia od wojny partyzanckiej. Grupa rebeliantów zaatakowała w ostatnich dniach miasto Bouar biorąc za cel budynki koszar wojskowych. Ludność nie może polegać ani na oddziałach ONZ, ani na miejscowych siłach zbrojnych. Rozmowy z rebeliantami ze strony wspólnoty międzynarodowej oraz rządów nie przynoszą trwałych rezultatów.

Dodatkowym problemem Republiki Środkowoafrykańskiej jest znaczny wzrost zarażeń koronawirusem. Na początku marca było jedynie 8 przypadków, dzisiaj liczba sięgnęła prawie dwóch tysięcy. Kraj jest dość rozległy, liczba ludności niewielka, bardzo skromne są środki, a szczególnie baza zdrowotna jest bardzo zniszczona. Pomoc przechodzi przez struktury parafialne. Rozdano maseczki ochronne i rękawiczki oraz żywność, szczególnie dla osób najsłabszych: starszych i niepełnosprawnych. Z ogromną pomocą pospieszyła włoska diecezja Massa-Pontremoli oraz jedna z czeskich organizacji pozarządowych. Ostatnio dzięki konferencji episkopatu Włoch i włoskiej Caritas dokonano najważniejszych zakupów dla kilku szpitali w diecezji. Są to materiały ochronne i materiały pierwszej potrzeby. To wielka pomoc, ponieważ państwo nie daje nic.

O. Gazzera odniósł się także do dokumentu, który zawiera zalecenia biskupów Unii Europejskiej oraz hierarchów afrykańskich skierowane do przedstawicieli rządów i polityków obydwu kontynentów na temat promocji sprawiedliwego, odpowiedzialnego oraz zorientowanego na osobę partnerstwa.

„Interesujące jest to, że z jednej strony, konferencje episkopatów Afryki są bardzo wrażliwe i uważne na doświadczenia każdego kraju, pozostają często jedynym zrównoważonym i poważnym głosem przeciwko korupcji oraz tragediom, które mają miejsce w różnych krajach Afryki. Z drugiej strony, Europa niesie ze sobą bagaż chrześcijańskich korzeni i stara się pomagać na różne sposoby. Teraz spotkanie tych dwóch rzeczywistości może pomóc krajom afrykańskim w ewolucji i zmianie kierunku, w którym wiele z nich wyruszyło – podkreśla o. Gazzera. - Można zatem podjąć działania w zakresie walki z korupcją, promowania sprawiedliwości, opcji na rzecz ubogich, zobowiązania do odpowiedzialności, solidarności, ochrony stworzenia stanowiących wyzwanie dla wszystkich krajów, zwłaszcza tych afrykańskich, które są bardzo bogate i jednocześnie bardzo biedne z powodu złego zarządzania zasobami...“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10