Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej odprawią w najbliższą niedzielę msze w intencji górników, ich rodzin i wszystkich związanych z przemysłem górniczym w związku z trudną sytuacją epidemiczną.
Msze święte zostaną odprawione w parafiach znajdujących się w pobliżu kopalń, w których stwierdzono ogniska koronawirusa, i gdzie rząd wstrzymał wydobycie na najbliższe trzy tygodnie.
Abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył mszy w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.00, bp Marek Szkudło w parafii św. Jerzego w Rydułtowach o godz. 12.00, bp Adam Wodarczyk w parafii św. Barbary w Bieruniu Nowym o godz. 11.30, a bp Grzegorz Olszowski w parafii NMP Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach o godz. 11.00.
Jak przypomniał w piątek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Tomasz Wojtal, pasterze Kościoła katowickiego zawsze starali się być blisko ludzi pracy, szczególnie w sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia zdrowia i życia. "Modlitwa w intencji zażegnania zagrożenia epidemicznego w śląskich kopalniach, do której wzywa abp Skworc, jest wyrazem solidarności i duchowej łączności ze wszystkimi górnikami i ich rodzinami, zwłaszcza z tymi, których bezpośrednio dotknęła epidemia Covid-19" - podkreślił.
Już wcześniej - 8 maja - metropolita katowicki skierował do górników specjalne słowa w związku z sytuacją epidemiczną w śląskich kopalniach. Prosił wszystkich diecezjan o żarliwą modlitwę w intencji powrotu do zdrowia tych, którzy aktualnie doświadczają niemocy, a górników zapewnił o wstawienniczej modlitwie.
Z kolei 18 maja słowo do górników i ich rodzin skierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. "Nie jesteście sami! Od Bałtyku, po Tatry zapewniamy o naszej solidarnej modlitwie w Waszych intencjach" - napisał.
Liczba górników z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem przekroczyła już 5 tys. Trwają przesiewowe badania załóg, w 12 kopalniach wstrzymano wydobycie, by zdławić ogniska zakażeń. Górnicy stanowią ponad połowę spośród ponad 10,3 tys. osób zarażonych w woj. śląskim i niespełna 19 proc. spośród ponad 28,2 tys. zakażonych w całej Polsce.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.