Wirtualna „Noc kościołów” we Włoszech

To będzie inna od wszystkich „Noc kościołów”. W ubiegłym roku 150 świątyń otwartych w całych Włoszech odwiedziło ponad 40 tys. osób. Dziś nocna wędrówka odbywać się będzie w sposób wirtualny. Do udziału w niej zaprasza 140 katolickich diecezji Włoch, we współpracy z waldensami, metodystami i archidiecezją prawosławną.

Organizatorzy początkowo zastanawiali się, czy z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa nie zrezygnować zupełnie z dzisiejszej „Nocy kościołów”. Ostatecznie postanowili zrobić jej wirtualną edycję, a spotkanie twarzą w twarz ze sztuką sakralną zrealizować dodatkowo jesienią. „Ta inicjatywa jest wyraźnym pokazaniem, że chcemy zacząć od nowa i na tej drodze potrzebujemy wiary i piękna” – mówi Radiu Watykańskiemu Stefano Casagrande, dyrektor organizacyjny „Nocy kościołów”.

„Po miesiącach pandemii i wynikającego z niej zamknięcia, podczas którego piękno mogliśmy podziwiać jedynie z naszych balkonów, temat piękna wypłynął spontanicznie. Chcemy by pomógł nam zastanowić się nad okresem, który przeżyliśmy i dać szansę do opowiedzenia o prawdziwym pięknie – mówi papieskiej rozgłośni Stefano Casagrande. – Pytanie, które jest tematem obecnej «Nocy kościołów», czyli «jakim pięknem pozwalam się zranić?», jest też przewodnikiem duchowym tej edycji, ponieważ każda ma skłaniać do refleksji. Porozmawiamy więc o pięknie, które przemienia, to znaczy o głębokim pięknie, które nie jest tym artefaktem, czymś wytworzonym, co czasami chce nam narzucić społeczeństwu, w którym żyjemy, czy marketing. Tymczasem jest to głębokie przeżycie, które nas ogarnia i przemienia, gdy mamy doświadczenie piękna. Chcieliśmy towarzyszyć tej edycji również przez świadectwa, czyli tych świadków piękna, których każda diecezja znalazła na swoim terenie i którzy zechcieli podzielić się z nami refleksją o tym, czym dla nich jest prawdziwe piękno.“

W czasie włoskiej „Nocy kościołów” zaplanowano m.in. liczne koncerty, wizyty z przewodnikiem oraz spotkania ze „świadkami piękna”, którzy będą dzielić się swym doświadczeniem wiary i sztuki. By wziąć udział w inicjatywie wystarczy wejść na stronę: www.lunganottedellechiese.com, która będzie na bieżąco aktualizowana.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7