To będzie inna od wszystkich „Noc kościołów”. W ubiegłym roku 150 świątyń otwartych w całych Włoszech odwiedziło ponad 40 tys. osób. Dziś nocna wędrówka odbywać się będzie w sposób wirtualny. Do udziału w niej zaprasza 140 katolickich diecezji Włoch, we współpracy z waldensami, metodystami i archidiecezją prawosławną.
Organizatorzy początkowo zastanawiali się, czy z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa nie zrezygnować zupełnie z dzisiejszej „Nocy kościołów”. Ostatecznie postanowili zrobić jej wirtualną edycję, a spotkanie twarzą w twarz ze sztuką sakralną zrealizować dodatkowo jesienią. „Ta inicjatywa jest wyraźnym pokazaniem, że chcemy zacząć od nowa i na tej drodze potrzebujemy wiary i piękna” – mówi Radiu Watykańskiemu Stefano Casagrande, dyrektor organizacyjny „Nocy kościołów”.
„Po miesiącach pandemii i wynikającego z niej zamknięcia, podczas którego piękno mogliśmy podziwiać jedynie z naszych balkonów, temat piękna wypłynął spontanicznie. Chcemy by pomógł nam zastanowić się nad okresem, który przeżyliśmy i dać szansę do opowiedzenia o prawdziwym pięknie – mówi papieskiej rozgłośni Stefano Casagrande. – Pytanie, które jest tematem obecnej «Nocy kościołów», czyli «jakim pięknem pozwalam się zranić?», jest też przewodnikiem duchowym tej edycji, ponieważ każda ma skłaniać do refleksji. Porozmawiamy więc o pięknie, które przemienia, to znaczy o głębokim pięknie, które nie jest tym artefaktem, czymś wytworzonym, co czasami chce nam narzucić społeczeństwu, w którym żyjemy, czy marketing. Tymczasem jest to głębokie przeżycie, które nas ogarnia i przemienia, gdy mamy doświadczenie piękna. Chcieliśmy towarzyszyć tej edycji również przez świadectwa, czyli tych świadków piękna, których każda diecezja znalazła na swoim terenie i którzy zechcieli podzielić się z nami refleksją o tym, czym dla nich jest prawdziwe piękno.“
W czasie włoskiej „Nocy kościołów” zaplanowano m.in. liczne koncerty, wizyty z przewodnikiem oraz spotkania ze „świadkami piękna”, którzy będą dzielić się swym doświadczeniem wiary i sztuki. By wziąć udział w inicjatywie wystarczy wejść na stronę: www.lunganottedellechiese.com, która będzie na bieżąco aktualizowana.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.