Rozpoczęły się uroczystości żałobne George’a Floyda

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się kilkudniowe uroczystości żałobne George’a Floyda, Afroamerykanina, który został zabity przez policjantów podczas aresztowania. Wczoraj pożegnało go Minneapolis.

Uroczystości przed pozłacaną trumną Floyda stały się manifestacją w obronie czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Miały też silny wymiar pojednania. Przed trumną Afroamerykanina uklęknął szef miejscowej policji.

Pogrzeb Floyda odbędzie się we wtorek. Zostanie pochowany w Houston, gdzie spędził swe dzieciństwo i młodość, i gdzie żyje większość jego rodziny. Jak mówi miejscowy kapłan Clint Ressler jego śmierć wywołała tam bardzo gwałtowne reakcje.

„Początkowo reakcja była bardzo gwałtowna. Z czasem zrobiono pozytywny krok w kierunku dialogu. Liderzy społeczności afroamerykańskiej, władze miejskie i kierownictwo policji pokazali już, że potrafią ze sobą dobrze współpracować. Jest nadzieja, że podjęta zostanie walka z prawdziwymi przyczynami rasizmu oraz nierówności społecznych i edukacyjnych. Jest nadzieja, że na tym polu poczynione zostaną kolejne kroki - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Clint Ressler. - Istnieje silne poparcie dla rewizji zasad stosowania siły przez policję. Zarazem jednak moi parafianie są zgodni, że zdecydowana większość policjantów to dobrzy, prawi i ofiarni obywatele. Wiemy, że ich praca jest trudna.“

Ks. Ressler przyznaje, że wielu jego parafian doświadczyło rasizmu oraz innych nierówności społecznych. Biali nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Ma on nadzieję, że gniew, którego jesteśmy dziś świadkami, będzie miał konsekwencje nie tylko destrukcyjne, ale doprowadzi do pozytywnych przemian.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11