Europa musi powrócić na drogę solidarności

Popadnemiczna Europa musi być bardziej solidarna. Nie może być zgodny na to, by najwięcej za koronawirusa zapłacili najbardziej nim doświadczeni. Wskazuje na to przewodniczący komisji spraw społecznych COMECE, komentując ambitny plan odbudowy unijnej gospodarki zaproponowany przez Komisję Europejską.

Reklama

Bp Antoine Hérouard zauważa, że podejmowane w czasie pandemii działania ukazały widoczne braki Unii Europejskiej. Przykładowo Włosi, najbardziej dotknięci działaniem wirusa, byli głęboko rozgoryczeni egocentrycznymi działaniami niektórych unijnych państw na początku epidemii. „Obecny kryzys może być ważnym krokiem na drodze odbudowywania europejskiej solidarności” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Hérouard.

„Wskazaliśmy trzy punkty. Pierwszy to sprawiedliwość ekologiczna. Musimy zmienić również nasz sposób konsumpcji i produkcji, dokonując głębokich zmian w codziennym życiu każdego z nas, by bardziej szanować środowisko naturalne, zgodnie z linią zaproponowaną przez Papieża Franciszka w «Laudato sì» - mówi papieskiej rozgłośni bp Antoine Hérouard. - Drugim punktem jest zwrócenie uwagi na sprawiedliwość społeczną, ponieważ ten kryzys, podobnie jak wszystkie inne, tworzy bardzo silne różnice między ludźmi: widzimy, że wielu znajduje się bez pracy i bez pieniędzy. Stąd konieczność sprawiedliwości społecznej musi znaleźć się w centrum projektu pomocy dla regionów i krajów, które jej najbardziej potrzebują. Trzeci punkt tego planu dotyczy kwestii pieniędzy, podatków, a zatem sprawiedliwości fiskalnej: jak stworzyć sprawiedliwszy system, w którym każdy płaci to, co powinien i nie szuka dróg wyjścia, by nie płacić podatków.“

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zaapelowała o szybkie porozumienie państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego w sprawie przyjęcia zaproponowanego przez Komisję Europejską planu odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Bp Hérouard podkreśla, że kierowana przez niego komisja spraw społecznych jest przekonana, że ten ambitny plan byłby widzialnym znakiem, że UE i jej państwa członkowskie powróciły na drogę solidarności, stawiając w centrum swej troski kwestię sprawiedliwości.

Plan Komisji Europejskiej zakłada przeznaczenie 750 mld euro na odbudowę gospodarczą państw UE: 500 mld w formie bezzwrotnych subwencji, a 250 mld w formie niskooprocentowanych pożyczek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7