Jasna Góra znalazła się wśród kilkunastu największych na świecie sanktuariów, z którymi w najbliższą sobotę, w ramach specjalnego telemostu, połączy się papież Franciszek, by wspólnie modlić się o przezwyciężenie pandemii koronawirusa.
Tradycję odmawiania przez papieża modlitwy różańcowej na zakończenie maryjnego miesiąca - maja - wprowadził w 1979 roku św. Jan Paweł II. Co roku ojciec święty modli się w Ogrodach Watykańskich, przy znajdującej się tam kopii groty z Lourdes. W tegorocznej modlitwie wezmą udział wierni zgromadzeni w sanktuariach na całym świecie.
Poszczególne dziesiątki różańca odmawiać będą przedstawiciele różnych kategorii osób szczególnie dotkniętych epidemią koronawirusa: lekarz i pielęgniarka; osoba uzdrowiona, a także osoba, która straciła członka rodziny; kapłan, kapelan szpitalny i zakonnica-pielęgniarka; farmaceuta i dziennikarz; wolontariusz Obrony Cywilnej wraz z rodziną oraz młoda rodzina, w której w czasie epidemii urodziło się dziecko, będące znakiem nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - podało w czwartek biuro prasowe Jasnej Góry, powołując się na informacje Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Intencją międzynarodowej modlitwy, która rozpocznie się w sobotę o 17.30, jest prośba za wstawiennictwem Maryi Panny o pomoc w przezwyciężeniu pandemii. Hasłem wydarzenia są słowa "Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją". Modlitwa będzie transmitowana przez media watykańskie (Vatican News: www.vaticannews.va/pl), zaś transmisja w Polsce odbędzie się za pośrednictwem TV Trwam, a także Radia Jasna Góra i kanału YouTube Jasnej Góry.
W ramach telemostu przewidziano połączenia z największymi sanktuariami z Europy - Lourdes, Fatimą, San Giovanni Rotondo, Pompejami i Jasną Górą, USA - sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie; Afryki - Elele (Nigeria) i Notre Dame de la Paix (Wybrzeże Kości Słoniowej) oraz Ameryki Łacińskiej - sanktuaria Matki Bożej z Guadalupe (Meksyk), Chiquinquira (Kolumbia), Lujan i Milagro (Argentyna).
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).