"Każdy szpital, każdy dom pomocy społecznej, każdy zakład opiekuńczo-leczniczy czy hospicjum - to współczesne sanktuarium miłosierdzia" - pisze hierarcha na FB.
W publikacji zatytułowanej "Złote czasy wyobraźni miłosierdzia" bp Damian Muskus OFM zauważa, że tegoroczna Niedziela Miłosierdzia Bożego jest próbą zwłaszcza dla tych, którzy nie wyobrażają sobie tego święta bez pielgrzymki do sanktuarium w Łagiewnikach.
Jego zdaniem, święto przeżywane w czasie pandemii jest wezwaniem do odnowienia "wyobraźni miłosierdzia". "Może, nie odrywając wzroku od pełnego miłości Jezusowego spojrzenia, powinniśmy rozejrzeć się wokół i zobaczyć, że Jego miłosierne dłonie wyciągnięte są wszędzie tam, gdzie jest cierpienie, niemoc i lęk?" - zachęca hierarcha.
"Każdy szpital, każdy dom pomocy społecznej, każdy zakład opiekuńczo-leczniczy czy hospicjum - to współczesne sanktuarium miłosierdzia" - podkreśla duchowny. "Ręce zmęczonych lekarzy, przepracowanych pielęgniarek, salowych, ratowników medycznych i wielu bezimiennych osób, które z narażeniem swojego bezpieczeństwa niosą ulgę cierpiącym, stają się dziś rękami Miłosiernego Jezusa" - dodaje.
Jak pisze bp Muskus, "osierocone rodziny, obłożnie chorzy, zamknięci na kwarantannie, ale i ci, którzy starają się, by czas społecznej izolacji uczynić dla nas wszystkich znośniejszym: pracownicy handlu, listonosze, kierowcy, pracownicy służb mundurowych, społecznicy i wolontariusze - wszyscy z utęsknieniem oczekują pokoju serca. Zaznacza, że naprzeciw tym tęsknotom wychodzi sam Jezus. "On staje pośród nas i mówi: »Pokój wam!«. Dając nam pokój równocześnie oczekuje, że i my sami w niespokojnym czasie chętnie będziemy dzielić się tym darem" - stwierdza.
Duchowny podkreśla, że w czasie pandemii "jest wielu apostołów pokoju", którzy "idą tam, gdzie nikt nie chce iść: do zakażonych lub zagrożonych zakażeniem osób starszych i niepełnosprawnych, do terminalnie chorych, do zamkniętych w domach pomocy społecznej".
"Jak wielu jest dziś apostołów Jezusowego miłosierdzia wśród osób świeckich i konsekrowanych, wśród duchownych, młodzieży, we wspólnotach - lista cichych bohaterów tego trudnego czasu jest nieskończenie długa" - zaznacza.
Bp Muskus apeluje o otoczenie modlitwą wszystkich czyniących miłosierdzia. "Prośmy równocześnie Miłosiernego Pana o wrażliwe serca i zdolność tworzenia nowych relacji braterstwa dla nas samych" - zachęca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).