Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczyna od soboty cykl spacerów po galeriach wystawy stałej pt. "Spacery po wystawie. Bez wychodzenia z domu", w których będzie można uczestniczyć online - poinformowało w piątek muzeum.
"Aby uprzyjemnić wam ten trudny czas, przygotowaliśmy wyjątkowy cykl spacerów po galeriach wystawy stałej, które obejrzycie online. Od 11 kwietnia - przez siedem kolejnych tygodni - w każdą sobotę o 10 zapraszamy nasz Facebook na premierę nowego odcinka" - podało muzeum w komunikacie.
"Po drodze czekają na was opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach. O żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. O miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. O życiu znanym z kronik i gazet. I o tym znanym z ulicy w żydowskich dzielnicach" - dodano.
W pierwszym odcinku cyklu - w najbliższą sobotę - widzowie zobaczą galerię "Pierwsze spotkania". Przewodnik muzeum, Mariusz Jastrząb, opowie o początkach relacji między Żydami a Polakami, o tym, kiedy i w jakich okolicznościach żydowscy przybysze osiedlili się w Polsce i jaką rolę odgrywali w gospodarce dawnej Polski. Będzie można dowiedzieć się też, czym wolno im się było zajmować, jakie zawody były im zakazane oraz jakie zadania powierzali im książęta i królowie.
Kolejne odcinki cyklu dotyczyć będą m.in. historii Żydów w dawnej Polsce, tego jak zmieniał się świat polskich Żydów w XIX wieku, Zagłady oraz dylematu- zostać czy wyjechać - przed którym stanęli ci, którzy przeżyli Holocaust.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.