Kościół katolicki w Meksyku przedstawił plan zorganizowania w parafiach sąsiedzkich sieci wsparcia. Ma to związek z odosobnieniem ludzi w czasie epidemii koronawirusa.
- Izolacja fizyczna może wpływać na stany emocjonalne osób, wzmagając napięcia w domach, a ponieważ znaczna część gospodarki się zatrzymała, ma to wpływ na dochód rodzin. Dlatego trzeba szybko dostosować do tego naszą konsumpcję i stworzyć mechanizmy wzajemnej solidarności - przekonuje „Przewodnik po sieciach sąsiedzkich”, wydany przez konferencję episkopatu we współpracy z Duszpasterstwem Społecznym, Caritas i meksykańskimi jezuitami.
Wskazuje on działania mające na celu wsparcie mieszańców kraju w czasie pandemii COVID-19, niesienie pomocy najsłabszym i zapobieganie zarażeniu, które w ostatnich dniach osiągnęło 1500 przypadków, powodując 50 zgonów. Chodzi o stworzenie sieci złożonej z trzech poziomów: sąsiadów z budynku i z ulicy; mieszkańców dzielnicy; parafian. Utrzymywaliby oni ze sobą kontakt, zwłaszcza za pośrednictwem grup Whatsapp, tworząc w ten sposób „mechanizmy komunikowania się, wsparcia i pomocy”.
Te tzw. solidarne sieci sąsiedzkie (Reves) stawiałyby sobie następujące cele: „stworzenie sieci wsparcia w czasie izolacji, aby zapobiegać kryzysom depresji, paniki lub stresu; monitorowanie sytuacji u sąsiadów, a szczególnie najsłabszych, takich jak osoby starsze, z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem i patologiczną otyłością, osoby, które utraciły pracę albo osoby niepełnosprawne; zlokalizowanie rodzin z historią przemocy domowej i stworzenie sieci skutecznej komunikacji, aby móc zapobiegać wybuchom złości lub agresywności; współpraca w zaspokajaniu przez wspólnotę naszych podstawowych potrzeb: żywności, lekarstw, sprawdzonych informacji i bezpieczeństwa; pomoc w solidarnej dystrybucji ewentualnej pomocy rządowej lub kościelnej za pośrednictwem diecezjalnej lub parafialnej Caritas albo Duszpasterstwa Społecznego; zorganizowanie się do wzbudzania nadziei w obliczu tej sytuacji; stworzenie w naszych wspólnotach także sieci modlitwy”.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.