Koronawirus w Meksyku: Kościół promuje sąsiedzkie sieci wsparcia w parafiach

Kościół katolicki w Meksyku przedstawił plan zorganizowania w parafiach sąsiedzkich sieci wsparcia. Ma to związek z odosobnieniem ludzi w czasie epidemii koronawirusa.

- Izolacja fizyczna może wpływać na stany emocjonalne osób, wzmagając napięcia w domach, a ponieważ znaczna część gospodarki się zatrzymała, ma to wpływ na dochód rodzin. Dlatego trzeba szybko dostosować do tego naszą konsumpcję i stworzyć mechanizmy wzajemnej solidarności - przekonuje „Przewodnik po sieciach sąsiedzkich”, wydany przez konferencję episkopatu we współpracy z Duszpasterstwem Społecznym, Caritas i meksykańskimi jezuitami.

Wskazuje on działania mające na celu wsparcie mieszańców kraju w czasie pandemii COVID-19, niesienie pomocy najsłabszym i zapobieganie zarażeniu, które w ostatnich dniach osiągnęło 1500 przypadków, powodując 50 zgonów. Chodzi o stworzenie sieci złożonej z trzech poziomów: sąsiadów z budynku i z ulicy; mieszkańców dzielnicy; parafian. Utrzymywaliby oni ze sobą kontakt, zwłaszcza za pośrednictwem grup Whatsapp, tworząc w ten sposób „mechanizmy komunikowania się, wsparcia i pomocy”.

Te tzw. solidarne sieci sąsiedzkie (Reves) stawiałyby sobie następujące cele: „stworzenie sieci wsparcia w czasie izolacji, aby zapobiegać kryzysom depresji, paniki lub stresu; monitorowanie sytuacji u sąsiadów, a szczególnie najsłabszych, takich jak osoby starsze, z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem i patologiczną otyłością, osoby, które utraciły pracę albo osoby niepełnosprawne; zlokalizowanie rodzin z historią przemocy domowej i stworzenie sieci skutecznej komunikacji, aby móc zapobiegać wybuchom złości lub agresywności; współpraca w zaspokajaniu przez wspólnotę naszych podstawowych potrzeb: żywności, lekarstw, sprawdzonych informacji i bezpieczeństwa; pomoc w solidarnej dystrybucji ewentualnej pomocy rządowej lub kościelnej za pośrednictwem diecezjalnej lub parafialnej Caritas albo Duszpasterstwa Społecznego; zorganizowanie się do wzbudzania nadziei w obliczu tej sytuacji; stworzenie w naszych wspólnotach także sieci modlitwy”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5