Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta wezwał we wtorek 17 marca obywateli do ogólnonarodowej modlitwy o zakończenie pandemii koronawirusa. Narodowy Dzień Modlitwy zaplanowany jest na sobotę 21 marca. Rozpocznie się o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim w Nairobi. Modlitwy poprowadzą przywódcy religijni Kenii.
W oświadczeniu na stronie prezydenta Kenii, oraz na oficjalnym profilu prezydenckiego twittera, w którym wzywa on naród do modlitwy, czytamy m.in.
"Dzisiejszy świat stoi w obliczu poważnego zagrożenia wywołanego rozprzestrzeniającą się pandemią, która dotyka wszystkich ludzi, wszystkie kraje i instytucje na całym świecie.
W naszym lokalnym kontekście zrobiliśmy i robimy wszystko, co możliwe, aby zapewnić naszym obywatelom bezpieczeństwo i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa na naszą populację (...)
Ale bracia Kenijczycy, nawet przy tych wysiłkach nie możemy ignorować potrzeby zwrócenia się do Boga. W tych okolicznościach, jak to robiliśmy w przeszłości jako naród, zawsze zwracaliśmy się najpierw do Boga, aby podziękować za wiele błogosławieństw, które On obdarzył nasz naród. Ale zwracamy się również do Boga, aby dzielić się naszymi obawami, obawami, ale także szukać Jego przewodnictwa i zawsze obecnej ochrony.
Uznajemy zawsze, że jesteśmy niczym bez naszego Boga. Z biegiem czasu nauczyliśmy się, że zwracanie się do Boga w takich czasach daje nam nie tylko pocieszenie, ale także nadzieję i siłę do pokonania nawet tych wyzwań, które dla nas, ludzi, mogą wydawać się nie do pokonania.(...)
Tego dnia, za pośrednictwem naszych przywódców religijnych, będziemy prosić Boga o Jego przebaczenie za wszystko zło, które popełniliśmy, lub czym Go skrzywdziliśmy. Tego dnia wspólnie będziemy prosić o Jego ochronę i błogosławieństwo dla naszego Narodu, naszego ludu, świata i wszystkich ludzi. Będziemy prosić Boga, aby przebywał z nami i prowadził nas zarówno w tym okresie, jak i w nadchodzących czasach".
KENYA News MEDIA President Uhuru Kenyatta declares 21st March a National Day of PrayerKenyatta zaapelował do Kenijczyków, aby "koniecznie" przestrzegali sobotnich modlitw w ich domach, miejscach pracy lub tam gdzie się znajdują. Wezwał również wszystkie media kenijskie aby umożliwiły obywatelom uczestnictwo w tym dniu modlitwy.
W Kenii wszystkie masowe spotkania są zawieszone do odwołania. W części kościołów niedzielne nabożeństwa i inne zgromadzenia kościelne są również zawieszone. Jednak kościoły pozostają otwarte dla indywidualnych modlitw.
Kenia zawiesiła wjazd dla wszystkich przybywających z grupy krajów, które zgłosiły przypadki koronawirusa. Tylko obywatele Kenii i cudzoziemcy posiadający ważne dokumenty pobytowe będą wpuszczani do kraju, pod warunkiem, że podejmą kwarantannę. Również wszystkie osoby, które przybyły do Kenii w ciągu ostatnich 14 dni, muszą poddać się kwarantannie, podczas gdy każda osoba, która obejmuje objawy takie jak kaszel lub gorączka, musi stawić się w najbliższej placówce medycznej.
Od 16 marca w Kenii zawieszone są szkoły. Firmom doradzono, aby zezwalali pracownikom na pracę z domu.
Prezydenckie wezwanie do modlitwy spotyka się jednak też z krytyką w internecie i pytaniami, czy nie przyczyni się ono do rozprzestrzeniania się epidemii poprzez spotkania pomiędzy ludźmi.
We wtorek Kenia potwierdziła czwarty przypadek Covid-19 na terenie kraju. Pierwsze dwa dotyczyły pary, która przyleciała 5 marca z Madrytu przez Dubaj. Trzeci przypadek to obywatel Burundi, który przybył z Dubaju 17 marca. Został wykryty dzięki skanerom na lotnisku w Nairobi, po tym, jak zarejestrowano u podróżnego wysoką temperaturą.
Minister zdrowia Mutahi Kagwe poinformował, że od czasu wykrycia pierwszego przypadku, testom zostało poddane już ponad 100 osób. 71 osób otrzymało wynik negatywny, a 36 pozostawało pod obserwacją.
Pełny tekst proklamacji na stronie:www.president.go.ke
Uwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”.
Spotkanie miało miejsce w Domu Metropolity, rezydencji zwierzchnika PKU.
Inicjatywę zauważył papież Franciszek i wyraził kolędnikom uznanie.
„Ta pielgrzymka jest dla mnie pielgrzymką nadziei, której doświadczamy dzięki modlitwie”
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.