Kard. Dominik Duka: Msze do 10 osób, epidemia to próba wiary

W Czechach po wprowadzeniu ogólnokrajowej kwarantanny mocno ograniczone zostały Msze w kościołach.

Zasadniczo publiczne liturgie zostały przez państwo zakazane, ale po rozmowie z członkami Państwowej Rady Bezpieczeństwa kard. Dominik Duka oświadczył, że dozwolona jest Msza, w której uczestniczy mniej więcej do 10 osób zachowujących między sobą bezpieczny dystans. Prymas Czech zapewnił, że kościoły nadal pozostaną otwarte.

W słowie do narodu przewodniczący episkopatu Czech podkreśla, że obecna sytuacja jest próbą naszej wiary i egzaminem z chrześcijańskiej dojrzałości. Ludzie wierzący mają wnosić do społeczeństwa pocieszenie, pokój i odwagę. Trzeba podkreślać, że w zmaganiu się z epidemią mamy nie tylko ludzkie środki, ale też naszą wiarę.

Kard. Dominik Duka przyznał, że z radością przyjął wiadomość o odkryciu w Trzebnicy relikwii św. Jadwigi. Przypomina nam to postacie odważnych kobiet średniowiecza. W tym kontekście wspomina św. Katarzynę Sieneńską, która musiała stawić czoła czarnej śmierci, wielkiej epidemii dżumy, która pochłonęła od 30 do 60 procent mieszkańców ówczesnej Europy. Swoją odważną i heroiczną postawą zdołała przełamać lęk mieszkańców Sieny. Tego samego prymas Czech oczekuje od dzisiejszych chrześcijan. Apeluje, by nie ulegać epidemii strachu i tchórzostwa. Największą ochroną przed zachorowaniem jest odwaga, wytrwałość i cierpliwość – napisał kard. Dominik Duka. Wzywa zarazem wszystkich, aby dostosowali się do zaleceń władz, a zarazem spieszyli z pomocą potrzebującym. W sposób szczególny zapewnia o swej wdzięczności personel medyczny, który z narażeniem życia służy chorym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11