Kard. Duka: Wybierajmy moralność

W kościołach archidiecezji praskiej jest czytany list przewodniczącego episkopatu Czech kard. Dominika Duki. Został napisany w kontekście przyspieszonych wyborów.

W tych przedwyborczych tygodniach jeszcze bardziej zdaję sobie sprawę ze swojej biskupiej i obywatelskiej odpowiedzialności. Jest dla mnie jasne, że za to dokąd zmierza nasze społeczeństwo, w czym i jak żyjemy, odpowiadamy wszyscy - przyczynia się do tego każdy z nas – rozpoczyna kard. Dominik Duka. Jasno stwierdza, że celem listu jest to, by obywatele wierzący i niewierzący poszli do urn i wyrazili swoją opinię.

Przewodniczący czeskiego episkopatu podkreśla, że tegoroczne wybory są szczególnie ważne, ponieważ są wyborami przyspieszonymi i odbywają się w okresie napięcia społecznego oraz stagnacji gospodarczej. Przypomina jakie Czesi mają doświadczenia na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. „Aksamitna rewolucja”, normalizacja Husáka, brutalne lata pięćdziesiąte i sierpniowy szok w 1968 r., wojna i totalitaryzm nazistowski.

- Na rozdrożach dziejów musimy interesować się zarówno przyszłością jak i wyciągać wnioski z przeszłości. Wyborca autentycznie odpowiedzialny powinien poważnie interesować się przyszłością, w której będą żyły nasze dzieci i wnuki, i powinien pamiętać jak się na nas zemściły błędy przeszłości – napisał hierarcha.  

Zdaniem kard. Duki przyszłość, o której Czesi zadecydują w wyborach to kwestia moralna. - Nie chodzi w nich o żadne partykularne błahostki i korzyści dla różnych grup i grupek ludzi. Nie chodzi o to, jak kształtowane będą podatki czy opłaty. Nie można zignorować losu ludzi, którzy znaleźli się w potrzebie i wymagają pomocy. Chodzi o to, czy łatwo i szybko powrócimy do zadziwiająco ubogich zabezpieczeń okresu reżimu totalitarnego, a potem będziemy się dziwić, że wracać będą także i ówczesne metody, albo przyznamy się do wielu błędów i niesprawiedliwości, lecz z trudem pójdziemy dalej drogą demokratyczną – tłumaczy arcybiskup Pragi.

Dodał też, że „karta wyborcza ma w istocie charakter obywatelskiego credo: w to wierzę, mocno w tym tkwię i wiernie za tym idę w swoim codziennym życiu”. - Nie będę zachęcać do wyboru pewnej partii (…) to muszę wezwać, abyśmy wybierali demokrację, a przede wszystkim moralność. Głównym kryterium jest wszak ochrona demokracji, zdrowego rozsądku i wartości moralnych. Dla nas wierzących chrześcijan chodzi o to, abyśmy wyrazili, że wartości duchowe i ludzką godność stawiamy wyżej, niż korzyści doczesne – napisał kard. Duka.

Hierarcha podkreśla, że jeśli zostanie wybrany „rząd odrodzenia moralnego”, nieważne w jakim składzie, to będzie mu trudno i Czesi nie mogą zostawić go samego. Ale jeśli nowy rząd okaże się być „rządem dalszego pogłębienia kryzysu moralnego”, to musieliby też spróbować go w tym powstrzymać. - Bądźmy wierni naszym zobowiązaniom chrzcielnym: wyrzekam się złego ducha, wszystkiego co czyni i czym się pyszni – wezwał na koniec kard. Duka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Rafał Sudoł
  20.10.2013 21:35
  Tekst mocny i konkretny! Ale czyż dziś właśnie nie potrzeba nam takiego mocnego i jasnego głosu Pasterzy, gdzie czai się zło? Możemy to już obserwować - jak antymoralne zachowania są propagowane i jeśli teraz nie powstrzymamy tego zalewu bezbożnego rozpasania, wkrótce być może będzie za późno! Liczę, że i nasi Pasterze jasno wskażą, nie partie, nie kandydatów, ale wskazówki, którymi należy się kierować przy każdorazowym pójściu do urn. Bo to wcale nie są tematy zastępcze ani drugorzędne! To fundamenty naszego istnienia i bytu!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6