Kard. Duka: trzymam z prostym ludem, on jest siłą Kościoła

Przyjmując migrantów musimy od nich wymagać respektowania naszego systemu wartości – uważa kard. Dominik Duka.

W wywiadzie dla czeskiego tygodnika Echo po raz kolejny przedstawił swe sceptyczne stanowisko w sprawie przyjmowania migrantów. Zaznaczył, że czyni to, bo zależy mu na ocaleniu świata przed krwawym konfliktem. Przypomniał, że muzułmańscy migranci przybywają do Europy z krajów, w których nie ma demokracji, wolności religijnej, równouprawnienia mężczyzn i kobiet. Islam nie zna też wzajemnej autonomii sfery religijnej i obywatelskiej.

Prymas Czech powołał się na doświadczenia i opinię kard. Bernardina Gantina, wieloletniego dziekana Kolegium Kardynalskiego. Twierdził on, że muzułmanie nie stwarzają problemów, dopóki jest ich w społeczeństwie mniej niż 5 proc. Kiedy jest ich 15 proc. domagają się kluczowych stanowisk, a kiedy dosięgną 25 proc. zabiegają o przejęcie władzy i wprowadzenie prawa szariatu.

Kard. Duka uważa, że dziś w zachodnich społeczeństwach panuje strach. Wskazał też na nienormalność aktualnej sytuacji, o czym świadczą coraz ostrzejsze kontrole w miejscach publicznych, jak na przykład przed zamkiem królewskim w Pradze czy na lotniskach. Jeśli będzie się to dalej rozwijać w takim tempie, to za dziesięć lat życie tutaj stanie się okropnością – dodaje kard. Duka.

Uważa on, że jego poglądy na temat migracji i islamu podziela w Czechach 90 proc. katolików. Zdaniem kard. Duki tym opiniom i odczuciom zwykłych ludzi należy się większy szacunek. „Ja trzymam z tym prostym ludem, który zawsze musi płacić za błędy i porażki elit” – powiedział praski arcybiskup. Przypomniał, że to właśnie ci ludzie byli siłą Kościoła w czasie komunizmu. W tym kontekście zacytował też słowa kard. Wyszyńskiego, że o losach komunizmu zadecydują sami robotnicy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6