Został nim 73-letni kard. Juan José Omella z Barcelony.
W Madrycie trwa wiosenna sesja plenarna Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Biskupi według odnowionych satutów, które zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, wybrali nowego przewodniczącego. Został nim 73-letni kard. Juan José Omella z Barcelony.
W 2016 r. Konferencja Episkopatu Hiszpanii obchodziła pięćdziesięciolecie swojego powstania i działalności. Był to dobry moment, aby odnowić jej statuty. Nowe, już zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, przewidują m. in. większą reprezentatywność terytorialną oraz zmniejszenie liczby komisji i sekretariatów. Celem odnowionych statutów jest przede wszystkim zwiększenie skuteczności i sprawności działania episkopatu. Mają one również charakter misyjny. „Wymiar misyjny jest istotny w reformie Kurii Rzymskiej, ale także statutów naszej konferencji” – podkreślił kard. Ricardo Blázquez.
Dotychczasowy przewodniczący episkopatu wyraził zadowolenie z zatwierdzenia planu formacyjnego kapłanów w Hiszpanii. „Charakter wspólnotowy i misyjny sens posługi przyszłego kapłana przenikają całą drogę formacyjną kandydata, który staje się darem dla Pana i Kościoła w służbie ludzkości, co jest istotną treścią posługi duszpasterskiej” – powiedział kard. Blázquez.
W obradach po raz pierwszy bierze udział nowy nuncjusz apostolski abp Bernardito Auza. „W społeczeństwie nie szukamy przywilejów, ale też nie akceptujemy dyskryminacji. W tych aspektach, które dotykają dobra wszystkich zawsze jest miejsce na dialog episkopatu z państwem i z tymi instytucjami, które troszczą się i decydują o wspólnym dobru. Kościół pragnie jedynie przestrzeni, która zagwarantowałaby wolność, by głosić Ewangelię i nią żyć” – podkreślił nuncjusz apostolski w Hiszpanii.
Obrady Episkopatu zakończą się w piątek, 6 marca.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.