"Czy siostra przyjmie błogosławieństwo Boże?"

Złożeniem kwiatów na Powązkach, Mszą św., koncertem i oratorium "Sprawiedliwe" uczczono 150. rocznicę urodzin m. Matyldy Getter.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się 25 lutego na Powązkach, gdzie prezes IPN dr Jarosław Szarek w towarzystwie sióstr franciszkanek Rodziny Maryi złożył kwiaty na grobie matki Matyldy Getter. Przypomniał, że siostra całe życie czyniła dobro, a II wojna światowa była tym czasem, kiedy tego dobra uczyniła najwięcej i za które mogła zapłacić swym życiem. - Dzieci wyprowadzane z getta przez Irenę Sendlerową znajdowały schronienie w domach prowadzonych przez siostry i matkę Matyldę Getter. To było wielkie dzieło w niesieniu pomocy ludności żydowskiej, które wciąż jest w cieniu - mówił Jarosław Szarek.

150. rocznica urodzin m. Matyldy Getter

Foto Gość DODANE 29.02.2020 AKTUALIZACJA 29.02.2020

150. rocznica urodzin m. Matyldy Getter

​​Matka Matylda Getter urodziła się 25 lutego 1870 r. w Warszawie. W stolicy miały miejsce główne uroczystości z okazji 150. rocznicy przyjścia na świat siostry odznaczonej medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Odbyły się one we współpracy z prezesem IPN, dr. Szarkiem.

więcej »

Centralnym punktem upamiętnienia 150. rocznicy urodzin franciszkanki była Eucharystia sprawowana w sanktuarium bł. ks. Popiełuszki 29 lutego. - Gromadzimy się, by uwielbić Boga za dar życia dzielnej kobiety, świętobliwej siostry zakonnej, osoby kochającej Polskę. Dobrze, że spotykamy się przy grobie ks. Popiełuszki, bo on też oddał życie za drugiego człowieka - mówił w homilii ks. dr Robert Ogrodnik.

W uroczystości na Żoliborzu uczestniczyli prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zbigniew Stępiński oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych Jacek Pawłowski. Prezydenta RP reprezentował kapelan Andrzeja Dudy ks. Zbigniew Kras. Byli też obecni członkowie rodziny matki Getter oraz wychowankowie sióstr.

Ks. Ogrodnik przypomniał, że matka Getter urodziła się w Warszawie przy ul. Krochmalnej 25 lutego 1870 r., co ukształtowało ją na dorosłe życie. - Na Woli mieszkało dużo Polaków żydowskiego pochodzenia. Matka jako mała dziewczynka zetknęła się z ich biedą i potrzebami. Przy ul. Żelaznej miały swój dom siostry Rodziny Maryi. Prowadziły tajne nauczanie - mówił.

Przypomniał, że Matylda zastanawiała się czy wstąpić do karmelitanek o surowej regule, czy wybrać zgromadzenie czynne. - W kościele św. Antoniego wyznała swoje rozterki spowiednikowi. Poszła za jego radą: „Pójdziesz do Rodziny Maryi, bo trzeba teraz ratować biedne dzieci i służyć krajowi” - mówił ks. Ogrodnik.

Zauważył, że kiedy matka Getter była przełożoną generalną w Warszawie, doprowadziła do powstania sierocińców i domów starców oraz współpracowała z prezydentową Wojciechowską. - Los dziecka nie był jej nigdy obojętny. Przeszła przez życie dobrze czyniąc. Ojczyzna już ją doceniła. Otrzymała Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Ale ona zasługuje, by być damą Białego Orła - przekonywał.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama