Trybunał za komercjalizacją eutanazji

„To cezura w naszej kulturze ukierunkowanej na afirmację i wspieranie życia" napisali we wspólnym oświadczeniu przewodniczący niemieckiego episkopatu i przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Jest to reakcja na dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że wprowadzony w 2015 r. w Niemczech zakaz komercyjnego udzielania pomocy w samobójstwie jest niezgodny z niemiecką konstytucją.

Kard. Reinhard Marx i ewangelicki bp Heinrich Bedford-Strohm napisali, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego przyjęli „z wielkim niepokojem”. „Obawiamy się, że dopuszczenie zorganizowanej pomocy przy samobójstwie może subtelnie wywierać presję na ludzi starszych lub chorych, aby z niej skorzystali”. Biskupi są zdania, że „im bardziej oczywiste i dostępne stają się opcje pomocy w popełnieniu samobójstwa, tym większe jest niebezpieczeństwo, że ludzie w niezwykle trudnej sytuacji życiowej znajdą się pod wewnętrzną lub zewnętrzną presją, by z takiej opcji skorzystać i zakończyć własne życie.”

Zwierzchnicy obu Kościołów podkreślili, że „sposób, w jaki radzimy sobie z chorobami i śmiercią, determinuje fundamentalne kwestie naszego człowieczeństwa i podstawy etyczne naszego społeczeństwa. Godności i wartości człowieka nie można oceniać na podstawie jego zdolności do działania, jego korzyści dla innych, jego zdrowia lub jego wieku. Są one - o tym jesteśmy przekonani - wyrazem tego, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i przyjmuje go, i że człowiek jest odpowiedzialny za swoje życie przed Bogiem.”

Kard. Reinhard Marx i ewangelicki bp Heinrich Bedford-Strohm dodali, że „jakość społeczeństwa objawia się właśnie w sposobie, w jaki pomagamy i wspieramy się nawzajem.” Oba Kościoły zapowiedziały, że będą kontynuować „wysiłki na rzecz zapewnienia opieki i wsparcia osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji” między innymi dzięki „już istniejącym i dalej rozbudowywanym ofertom opieki paliatywnej i hospicyjnej”.

Niemiecki episkopat i Rada Kościoła Ewangelickiego nadal chcą „pracować nad tym, aby zorganizowane usługi samobójcze nie stały się w Niemczech akceptowaną normalnością”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6